Almanya’da bulunan Fudul Derneği, Köln’de uzun uğraşlar sonrası açılan geçici mülteci barınağında yaşayan çocuklara yönelik psikososyal destek programı düzenledi. Yaz tatilinde her gün çocuklara oyunlar eşliğinde psikososyal destek sunularak çocuklara değerler eğitimi verildi.

"Dünyanın farklı ülkelerinden çocuklara destek"

Barınakta yaşayan çocuklar Almancayı bilmediğinden el-kol ve gönül diliyle iletişime geçildi. Arnavutluk’tan, Suriye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden bir çatı altında barınan çocuklar yaz tatilinde yalnız bırakılmayarak gönülleri alındı.

"Çocuklarımızı düzenli olarak ziyaret ettik"

Program ile ilgili bilgi veren Fudul Dernek Başkanı Mesud Gülbahar şunları söyledi: “Bizimle çalışan Sümeyye Sarıkaya’nın Köln Üniversitesi’nde öğrenim gördüğü Prof. Dr. Dirk Rohr vesilesi ile bu barınaktan haberdar olduk ve verdiği bilgiler doğrultusunda mülteci barınağı ile hemen irtibata geçtik. Çocuklarımızı düzenli olarak yaz tatilinde ziyaret ettik.”

Kremlin: Kadirov’un sağlık durumu hakkında bilgimiz yok Kremlin: Kadirov’un sağlık durumu hakkında bilgimiz yok

"Elimizi uzatmaya devam edeceğiz"

Şimdi ise okullar açıldıktan sonra haftada iki kere ziyaret etmeye ve destek sunmaya devam ettiklerini belirten Gülbahar, “Çok ihtiyacın olduğunu bizzat gözlerimizle gördük. Fudul Derneği olarak barınağımızdaki çocuklarımıza elimizi uzatmaya devam edeceğiz.” diye kaydetti.

“Bayanlara Almanca dersi̇ planlanıyor”

Mesud Gülbahar, söz konusu barınakla ilgili farklı planlarının da olduğunu belirtirken, “Ayriyeten barınakta yaşayan genç ve orta yaştaki bayanlara yönelik fahri Almanca dersi vermekte planlarımızın arasında yer alıyor.” diye ekledi.


Camia