ABD'nin Florida eyaletindeki Cumhuriyetçiler, trans gençleri hedef alan bir dizi yasa tasarısı nedeniyle topa tutuluyor. Eleştirenlerin "faşist" diye nitelendirdiği tasarıların içinde, mahkemelerin trans çocukların velayetine el koymasına izin veren bir teklif de var.

Cuma günü Cumhuriyetçi Parti parlamenterleri, devletin "risk altındaki" veya cinsiyet uyumlayıcı tıbbi muameleye "maruz kalan" çocukların velayetine el koymasına izin veren SB254'ü meclise sundu. Tasarının kapsamında, Florida dışında yaşayan çocuklar ve aileleri de dahil.

Tasarıyı eleştirenler bunun transları silmeye yönelik yasal bir girişim olduğunu savunuyor.

Florida yasama meclisinde bu dönem görüşülen diğer yasa tasarıları, transların tuvalet erişimini kısıtlamayı ve doktorların, reşit olmayanlara ergenlik durdurucu ve hormon tedavileri gibi cinsiyet uyumlayıcı tıbbi muamele sağlamasını yasadışı hale getirmeyi amaçlıyor.

Bu yasa tasarıları, Florida Valisi Ron DeSantis'in geçen yıl küçük çocuklara cinsel kimlik ve toplumsal cinsiyet kimliğinin öğretilmesini yasaklayan tartışmalı "Eşcinsel Deme" yasasını onaylamasının ardından geldi.

The Independent'ın aktardığı üzere ülke genelinde Florida'nın izinden giden Cumhuriyetçi parlamenterler, translara yönelik sağlık hizmetlerine erişimi, kapsayıcı edebiyatı ve cinsel ve cinsiyet kimliği hakkında kaliteli eğitimi kısıtlayan yasa tasarılarını geçirmeye çalışıyor.