Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 49,5 oy oranına sahipken, PKK'nın siyasi uzantısı olan HDP’nin desteğini alan 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'nun oy oranı ise yüzde 44,8’te kaldı.

28 Mayıs'ta düzenlenecek 2. tur seçimleri, dünya basınında da büyük yankı uyandırıyor.

ABD merkezli Newsweek dergisi, Batılı gazetelerin Erdoğan'a yönelik çirkin 'diktatör' yakıştırmasını eleştirerek çarpıcı bir analiz yayınladı.

FwZH4HOX0AEYApD

Diktatör demekten vazgeçin

Derginin "Erdoğan'a diktatör demeyi bırakın. Diktatörler ikinci tura kalmaz" başlıklı bir görüş yazısında, daha önce Erdoğan'a karşı karalama kampanyalarına başvurulduğu ve algıya yönelik birtakım ifadeler kullanıldığı anımsatıldı.

Demokratik yollarla seçildi

Batı medyasının Türkiye'de düzenlenen seçimlere inanmadığı, diğer taraftan "Erdoğan demokratik yollarla seçilmiş bir cumhurbaşkanı" hatırlatması da yapıldı.

Yazının devamında şöyle denildi:

Bir diktatörlükte seçim sonuçlarını merakla bekleyen insanları bulamazsınız. Serbest seçimler her demokraside esastır. Ancak bu seçimlerin sonuçlarını kabul etmek, demokratik süreci korumanın en hayati parçasıdır.

Muhalefet iktidara gelen kadar 'seçimler hileli' diyecekler

Diğer taraftan, günler sonra ikinci tur oylamanın yapılacağı belirtilerek, "Erdoğan'ın kazanması için ilave yüzde 1 oya ihtiyacı var. Muhalefetin, kazanması için ise yüzde 5'in üzerinde daha fazla oy alması gerekiyor. Batılı hükümetlerin ve onların medyasının, Türk halkının iradesine rağmen Türk muhalefeti iktidara gelene kadar Türkiye seçimlerini 'hileli' olarak adlandırmaya devam edeceği açık. Bu asılsız bir iddia" ifadelerini kullandı.