İHH Üniversiteler Başkanı'nı arayan bu gruplar, programın iptali için baskı yaptı. Ancak, Ankara İHH ekibi, diğer sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle eylemi gerçekleştirme kararı aldı.

İHH Başkanı, üniversite rektörü Mehmet Naci Bostancı ile temasa geçerek gençlerin güvenliğinin sağlanmasını talep etti.

Rektör Bostancı, güvenliğin sağlanacağını ve herhangi bir sorun yaşanmayacağını temin etti.

Ancak, eylemin yapılacağı gün olan 10 Mayıs'ta, üniversiteye gelen gençler, üniversite önündeki polisler tarafından rektörün üniversite içerisindeki eyleme izin vermediği ve içeride herhangi bir eylem yapılamayacağı bilgisiyle karşılaştı.

Bu durum üzerine, Ankara Genç İHH ekibi ve destekleyen çeşitli STK'lar, üniversite önünde basın açıklaması yaparak hem ırkçı gruplara hem de üniversite rektörüne tepkilerini dile getirdiler.

Bu olay, üniversite öğrencilerinin ifade özgürlüğü ve toplanma hakkının engellenmesi bağlamında tartışmaları da beraberinde getirdi.

İstanbul'da sabah namazında Filistin'e destek programı düzenlendi İstanbul'da sabah namazında Filistin'e destek programı düzenlendi

Genç İHH'dan ''Rektör Engel Olma Destek Ol!'' açıklaması

Genç İHH; ''Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde gerçekleştirmek üzere Gazze halkıyla dayanışmamızı göstermek ve zulme karşı olan mücadelemizi duyurmak için duyurusuna çıktığımız oturma eylemimiz rektörlük tarafından gerçekleştirilen müdahale ile engellenmiştir. Rektörlüğün verdiği bu kararı tanımadığımızı ve kınadığımızı Hukuk Fakültesi önünde gerçekleştirdiğimiz basın açıklaması ile ilan ettik. Batı ülkelerinde vicdan ve merhamet sahibi öğrencilerin üniversitelerinde  işgalci İsrail rejiminin gerçekleştirdiği soykırıma karşı ortaya koydukları sivil inisiyatif bütün dünyada karşılık bulmuştur. Buna karşılık Türkiye’deki üniversite öğrencileri de kendi üniversitelerinde Gazze ile dayanışma eylemleri gerçekleştirmişlerdir. Bütün dünyada ve Türkiye’de insanlık tek ses İsrail zulmüne karşı mücadele halindeyken Ankara Hacı Bayram Üniversitesi Rektörü Naci Bostancı’nın  (@nacibostanci) bazı ırkçı grupların yönlendirmelerine uyarak aksi yönde bir tavır içine girmesi ve çevik kuvvet marifetiyle eylemimizi engellemesi manidardır. Üniversiteler özgür düşüncenin hayat bulma imkanı bulduğu bilim merkezleridir. Bu kapsamda engellemelere aldırış etmeden mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğimizi tüm vicdan sahiplerine duyuruyoruz. Yaşasın Küresel İntifada!'' açıklamasında bulundu.