İrlanda'nın başkenti Dublin'de "Avrupa krizden felakete mi gidiyor?" konulu etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Daly'nin yanı sıra eski Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, eski Birleşik Krallık Parlamentosu Üyesi Bernadette Devlin McAliskey ve çok sayıda kişi katıldı.

Etkinlikte konuşan Varufakis, savaş çığırtkanlarını durdurmak için barikatlar kurulmadığı sürece AB'de hiçbir şeyin değişmeyeceğini söyledi.

Gazze'nin tarihe yön vereceğini ifade eden Daly de dünyanın birçok yerinde insanların Gazze konusunda dik duruş sergilediğini ve bundan geri dönmeyeceklerini söyledi.

Daly, etkinlik sonrası yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını ve von der Leyen'in bu husustaki tutumunu değerlendirdi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının soykırımın eşiğine geldiğini belirten Daly, bunu sadece kendisinin değil, Uluslararası Adalet Divanı ve Birleşmiş Milletler'in Filistin Özel Raportörü'nün de söylediğini belirtti.

Berlin polisinden Filistin destekçilerine sert müdahale Berlin polisinden Filistin destekçilerine sert müdahale

Daly, "Ursula von der Leyen ve AB'nin eylemleri (Gazze'deki) soykırımı mümkün kıldı. Onlar suç ortağıdır ve hiçbir şey yapmamakla kalmayıp, İsrail'in AB ile ilişkilerinde gördüğü tüm olumlu muameleyi sürdürerek, İsrail'i silahlandırarak ve sözlü destek vererek bu soykırımın devam etmesini sağladılar. Onlar da en az İsrailliler kadar suç ortağıdır." diye konuştu.

Editör: Daily Ummah