Lübnan resmi ajansı NNA'da yer alan açıklamaya göre Ebu Gayt, Beyrut'taki temasları kapsamında Lübnan Başbakanı Necib Mikati ile Hükümet Sarayı'nda bir araya geldi.

Ebu Gayt ile Mikati'nin, Lübnan'daki siyasi gelişmeler, Arap Birliği'nin mayıs ayında Suudi Arabistan'da yapacağı zirve ile İran- Suudi Arabistan anlaşmasını ele aldıkları ifade edildi.

Çin'in arabuluculuğunda Pekin'de gerçekleştirilen zirvede Riyad ile Tahran'ın 7 yıl aradan sonra yeniden diplomatik ilişki kurma kararı almasına ilişkin değerlendirmede bulunan Ebu Gayt, "Suudi Arabistan-İran ve Çin Zirvesi çok olumluydu. Öncellikli olarak İran ve Suudi Arabistan arasında güvenlik ve siyasi istikrarın tesis edilmesinde etkileri olacaktır. Ancak bölgedeki tüm meselelere yansımasından söz etmek henüz kesinleşmedi." ifadelerini kullandı.

Ebu Gayt, Arap Birliği'nin bir sonraki zirvesini mayıs ayında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yapacağını, asıl gündemin de ekonomi olacağını ve burada Arap bölgelerinde ihtiyacı olan ülkelere nasıl yardımlar sağlanacağının konuşulacağını belirtti.

İslam İşbirliği Teşkilatından, Batı Şeria'da yeni yasa dışı konut inşası ihalesine kınama İslam İşbirliği Teşkilatından, Batı Şeria'da yeni yasa dışı konut inşası ihalesine kınama