Macron, Fransa-Türkiye ilişkilerini ilerletmek istiyor Macron, Fransa-Türkiye ilişkilerini ilerletmek istiyor

Mısır haber ajansı MENA'dan aktarılan habere göre, Ebu Gayt bir televizyon röportajında, Arap ülkelerinin dışişleri bakanlarının 17 Mayıs’ta Cidde’de Arap Birliği zirvesi için hazırlık toplantısı yapacağını, bunun öncesinde 16 Mayıs’ta daimi delegelerin toplantılarının yapılacağını söyledi. Zirvenin Arap liderlerin ve dışişleri bakanlarının en geniş katılımına sahne olacağını belirten Ebu Gayt “Arapların durumu konusunda damga vuracağı ve bir etkiye sahip olacağına dair büyük bir umut var” ifadelerini kullandı.

Ebu Gayt “Arap zirvelerinin siyasi, ekonomik, sosyal, güvenlik ve kültürel konuyu ele alan geleneksel gündemi de var” dedi.

Suriye’deki kriz ve birliğe dönme olasılığı üzerine, Ebu Gayt ‘geçenlerde Amman’da gerçekleştirilen bakanlar toplantısıyla ilgili olarak Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi’den bir telefon aldığını ve kendisine toplantının hedefleri ve sonuçları hakkında bilgi verdiğini’ belirtti. Bir grup Arap ülkesinin kendilerini ilgilendiren bir konuyu tartışmak için toplanma hakkı olduğunu açıklayan Ebu Gayt, ‘Suriye’nin Arap Birliği’nde bir koltuk almasının uzun zaman ve kademeli adımlar gerektiğine’ inandığını ifade etti.

Ebu Gayt, ‘Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşüne yönelik mekanizmanın Arap Birliği Tüzüğü’nde özel bir yasal bağlama sahip olduğunu’ açıkladı. Ayrıca “Bir ülke veya bir grup ülke, özellikle Arap Birliği’nden ihraç edilmediği sadece üyeliği dondurulduğu veya üyeliği askıya alındığı için, Suriye’nin Arap Birliği’ndeki koltuğuna geri dönmesi konusunu tartışmayı talep etme hakkına sahiptir” dedi.

Ebu Gayt “Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüp dönmeyeceği bilinmiyor” dedi. Ardından “Arap Birliği Genel Sekreteri sıfatıyla, bugüne kadar Suriye’nin Birliğe dönmesini görüşmek üzere olağanüstü bir toplantı talep eden herhangi bir mektup almadım” ifadelerini sözlerine ekledi. Suriye’nin geri dönmesi konusunda anlaşmaya varılması durumunda, hemen Arap dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı için çağrı yapılacağını belirtti.

Ebu Gayt Lübnan’daki durumla ilgili olarak, “Önümüzdeki dönemde Lübnan’a bir cumhurbaşkanı gelmesi olasıdır” ifadelerini kullandı. Lübnan’daki herkese ‘ülkelerine karşı sorumluluğu üstlenme ve ulusun çıkarlarının özel çıkarlarını önünde tutma’ çağrısında bulundu.

Etiyopya’nın Nahda (Hedasi) Barajı hakkında ise Ebu Gayt “Mısır, Etiyopya barajıyla ilgili Arap Birliği’ne bir karar taslağı sundu ve Arap ülkeleri bunu kabul etti ve Addis Ababa’dan bu dosyayı müzakere etmesini istedi” dedi. Ayrıca Addis Ababa’nın yaptıkları uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiği için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Etiyopya barajıyla ilgili sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Ebu Gayt “Etiyopya barajı, Mısır ve Sudan’daki tarım topluluklarını tehdit ediyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üye devletlerin katılımıyla bir çalışma grubu oluşturması ve bu konuda bir anlaşmaya varması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Bununla birlikte “Şu anda Etiyopya platosunda şiddetli yağmurlar sayesinde su kıtlığı bulunmuyor, peki ya kurak yıllar olursa ne olacak?” ifadelerini de sözlerine ekledi ve Afrika Birliği’nin baraj krizini çözemeyeceğine inandığını da belirtti.

Arap Birliği Genel Sekreteri, son olarak Rusya-Çin ilişkileri hakkında, ‘Çin-Rus devinin ortaya çıkışının yeni bir soğuk savaşa yol açacağını’ vurguladı.

Şark'ul Avsat