Middle East Eye ve Arabic Post tarafından ortaklaşa yapılan bir araştırmanın bulgularına göre, Arap ülkelerindeki şirketler tarafından üretilen yüzlerce gıda ürünü, koşer olarak sertifikalandırıldı ve birçoğu İsrail'de satılmaya devam ediyor.

Araştırma, İsrail'in soykırım suçlamaları ve 37,000'den fazla Filistinlinin öldürülmesi nedeniyle uluslararası kınama ve ticari boykot çağrılarıyla karşı karşıya kalmasına rağmen, Gazze'deki savaşın başlamasından bu yana İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Ürdün ve Fas da dahil olmak üzere bir dizi bölge ülkesi arasında süregelen ticari bağlantılara dikkat çekiyor.

İsrail Hahambaşılığı tarafından yayınlanan koşer sertifikalı ürünler veri tabanına göre, geçen yılın ekim ayından bu yana bu ülkelerde üretilen düzinelerce ürün için yeni sertifikalar onaylandı.

MEE ayrıca Arap ülkelerinden ithal edilen koşer sertifikalı ürünlerin İsrail süpermarketlerindeki raflarda ve internet üzerinden satışa sunulduğunu da tespit etti.

İsrail, Gazze'de ateşkes ve esir takası müzakereleri için Doha'ya gidiyor İsrail, Gazze'de ateşkes ve esir takası müzakereleri için Doha'ya gidiyor

İsrail Hahambaşılığı, İsrail'deki çoğu mağaza ve süpermarkette satışa sunulan gıda ürünleri için gerekli olan ve Yahudi yasalarına uygunluğu gösteren koşer sertifikalarını veren dini bir kurumdur.

Daily Ummah, Middle East Eye

Editör: Daily Ummah