Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin dışişleri bakanları ile Ürdün, Mısır ve Iraklı dışişleri bakanları, Suriye krizinin tek çözümünün “siyasi çözüm” olduğunu ve krizin sona erdirilmesi çabalarında Arap liderliği için gerekli mekanizmaları kurmanın ve Arap ülkeleri arasında istişarelerin yoğunlaştırılmasının önemini vurguladılar.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Bakanlar, Suudi Arabistan'ın ev sahipliğinde Cidde’de 15 Nisan’da düzenlenen istişare toplantısında,  Suriye'deki insani krizin çözülmesi, yardımların Suriye’nin tüm bölgelerine ulaşması için uygun ortamın sağlanması, Suriyeli mültecilerin ve yerinden edilmiş kişilerin ülkelerine dönüşleri için gerekli koşulların oluşturulması, acıların sona erdirilmesi ve Suriye topraklarında durumun istikrara kavuşmasına katkıda bulunacak daha fazla önlem alınmasının önemine ilişkin mutabakatı teyit ettiklerini bildirdiler. Bakanlar ayrıca terör ve terör örgütleriyle mücadele, uyuşturucu kaçakçılığını sonlandırma ve Suriye topraklarının egemenliğini koruyan devlet kurumlarının yanı sıra bölgedeki silahlı milis varlığını ve Suriye'nin içişlerine dış müdahaleyi sona erdirmenin önemini vurguladılar.

Bu açıklama, bakanların Cidde'deki istişare toplantısında, Suriye krizinin tüm yansımalarını sona erdirecek siyasi bir çözüme ulaşmak için gösterilen çabalar hakkında görüş alışverişinde bulunulmasının ardından geldi.

Bakanlığın açıklamasına göre, Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan'ın ev sahipliğinde sahur yemeğinde düzenlenen gayrı resmi istişare oturumu KİK ülkelerinin ve Ürdün, Mısır ve Irak'ın dışişleri bakanlarının katılımıyla bölgedeki birçok konu ve gelişmeler hakkında görüş alışverişine sahne oldu.

Saadet Partililer Hasan Damar'ın vefat haberi üzerinden nefret kustu Saadet Partililer Hasan Damar'ın vefat haberi üzerinden nefret kustu

Filistin sorununa iki devletli çözüm mesajı

Açıklamada, görüşme sırasında bölgedeki birtakım meseleler ve gelişmeler hakkında istişare eden bakanlar; Filistin davasının önceliğini vurguladılar. İsrail'in iki devletli çözümü tehdit eden yasa dışı uygulamalarını kınadılar ve 4 Haziran 1967 sınırlarından başkenti Doğu Kudüs olacak bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin somutlaşması için uluslararası meşruiyet ve Arap barış girişimi kararına uygun olarak iki devletli çözüme dayalı adil ve kapsamlı bir barışa ulaşma arzularını dile getirdiler. Arap bakanlar ayrıca, İsrail’in mübarek Ramazan Ayı’nda Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırı ve ihlallerini kınayarak, Kudüs’ün tarihine ve hukuki duruma saygı duyulması gerektiği, Mescid-i Aksa’nın Müslümanlar için önemli bir ibadet yeri olduğu, Ürdün Vakıflar İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığı'na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nin caminin yönetilmesi ve giriş çıkışları düzenleme konusunda yargı yetkisine sahip kuruluş olduğu kaydedildi.

Suudi Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, istişare toplantısının, Riyad’ın Arap ulusunun meselelerine hizmet edecek ve Arap halklarının çıkarlarını gözetecek her şeye yönelik hevesi ve ilgisi çerçevesinde gerçekleştiği kaydedildi. Bahse konu toplantı Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan'ın daveti üzerine ve Arap ulusunun ortak ilgi alanına giren bir dizi konuya yönelik pozisyonları koordine etme ve çabaları birleştirme çabası ışığında yapıldı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre bakanlar, Suudi Arabistan’ın Suriye krizini çözmek için gösterilen çabaları tartışmak üzere istişare toplantısı çağrısı yapma girişimini ve bu çabaları takip etmek adına görüşmelerin devam etmesi yönündeki arzusunu da takdir ettiler.

Prens Faysal bin Ferhan, istişare toplantısının oturum aralarında, Ummanlı mevkidaşı Bedr bin Hamed bin Hamud el-Busaidi ile bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasındaki seçkin ikili ilişkiler ve bunları geliştirmenin yolları ele alınırken, çeşitli alanlarda ikili iş birliği imkanları gözden geçirildi ve ortak ilgi alanına giren bölgesel ve uluslararası olaylardaki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. İki taraf ayrıca, bölge ülkeleri ve halkları için daha fazla istikrar ve refah sağlayacak şekilde ortak Körfez ve Arap eylem planını destekleme çabalarını da ele aldı.

Diğer yandan Bahreyn Dışişleri Bakanı Dr. Abdullatif ez-Zayani, Iraklı mevkidaşı Fuad Muhammed Hüseyin ile bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasındaki yakın ilişkiler, çeşitli alanlarda kaydedilen gelişme ve büyüme ve ikili iş birliğini ortak çıkarlara hizmet edecek şekilde geliştirerek daha kapsamlı boyutlara taşımanın yolları ele alındı. İki taraf ayrıca “bölgedeki gelişmeleri, bölgenin güvenlik ve istikrarını korumak için ortak iş birliği ve koordinasyon ufuklarını genişletme fırsatlarını, ortak kaygıları ve barış ve refahın tesis edilmesine yönelik çabaları destekleme” konularını ele aldı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Velid el-Hureyci, önceki gün erken saatlerde Cidde'ye gelen Körfez ülkelerinin ve Mısır, Ürdün ve Irak’ın dışişleri bakanlarını Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı'ndaki Kraliyet Salonu'nda karşıladı. Hureyci’nin karşıladığı isimler şöyle: Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Salim Abdullah el-Cabir es-Sabah, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Âl Sani, Umman Dışişleri Bakanı Bedr bin Hamed bin Hamud el-Busaidi, Bahreyn Dışişleri Bakanı Dr. Abdullatif ez-Zayani, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Diplomasi Danışmanı Dr. Enver Karkaş, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Eymen Safadi ve Irak Dışişleri Bakanı Fuad Muhammed Hüseyin.