32. Arap Zirvesi bugün Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde toplandı. Ulussal basında yer alan haberlerde zirveye Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy'nin de katılacağı haberleri yer aldı. 

Cezayir'de yayın yapan Al-Haber gazetesi ise uluslar arası basında yer alan bu haberler sonrası, "Arap zirvesinde Zelenskiy ne yapıyor?" Başlıklı bir haberi manşetine taşıdı. 

Resim1_520231954111628125096.jpg

Haberde, Suudi veliaht prensi Prens Muhammed bin Salman'ın Zelensky'i zirveye davet ettiği bilgisi veriliyor. Diğer yandan gazete Cezayir Cumhurbaşkanı Abdelmadjid Tebboune'nin katılmamasını DA eleştirdi. Cezayir’i bu toplantıda Suudi Arabistan’daki Arap Birliği Zirvesi’nde Başbakan Eymen Bin Abdurrahman’ın temsil edeceği bildirildi. Cumhurbaşkanı Tebbun’un 32. Arap Birliği Dönem Başkanı sıfatıyla Suudi Arabistan’da düzenlenecek olan zirveye katılmaması ise dikkati çekti.

Gazete, isimsiz kaynakların şu sözlerini aktardı: "Bu adım, özellikle ilk kez bir toplantıya katılma davetinin bölgesel yetkililere değil de belirli bir ülkenin başkanına yönelik olması toplantıların gidişatına gölge düşürecektir.  İslam İşbirliği Teşkilatı,Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği, Bağlantısızlar Hareketi, Arap Parlamentosu ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi tanınmış kuruluşlar çerçevesinde edindiği temsil yetkisi dışında şahsiyetleri davet etmemiştir."

Fransızca yayınlanan "L'Expression" gazetesi, Zelenskiy'nin Cidde zirvesinin daveti ile ilgili şok kararı manşetine taşıdı. Haberde, Arap Birliği'nin Ukrayna-Rus ihtilafı konusundaki tarafsız konumunun ve iki taraf arasında arabuluculuk yapma konusundaki önceki çabalarına atıfta bulunuldu.

Resim1_520231954054950788575.jpg

"Le Soir d'Algerie" gazetesi ise Muhammed bin Selman'ı Arap Birliği'ni özel mülke çevirdiğini sayfasına taşıdı. 

Resim1_520231954158524705492.jpg

Diğer yandan BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed ile Fas Kralı 6. Muhammed, Suudi Arabistan'ın başkanlığında Cidde'de düzenlenen Arap Zirvesi'ne katılamıyor. BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed'in daha önceden bir Avrupa'da planlamış bir programı olduğu iddia edilse de asıl sorunun Yemen üzerindeki güç çatışmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Diğer yandan Fas ise 2005'teki Cezayir zirvesinden bu yana Fas kralının hiçbir Arap zirvesine bizzat katılmadığı biliniyor. Fas hükümeti veya dışişleri bakanı ve 31 Mart 2019'da Tunus'ta düzenlenen Arap Zirvesi'nde Fas Adalet Bakanını yalnızca bir kez temsil etti.

Ortadoğu Haber