Kur'an yakma provokatörü Momika, Norveç'ten İsveç'e teslim edildi Kur'an yakma provokatörü Momika, Norveç'ten İsveç'e teslim edildi

Arap Arjantin İslam Derneğinin (AAAI) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 13 Şubat'ı 14 Şubat'a bağlayan gece İslam Mezarlığında en az 100 kabrin tahrip edildiği ve saygısızlık yapıldığı bildirildi.

Olayın faillerinin, mezarlıktaki bronz aksesuarları çaldığı ve mermer yapıları tahrip ettiği kaydedilen açıklamada, bu eylemin ilk saldırı olmadığı vurgulandı.

Eski Arjantin Devlet Başkanı Carlos Menem ve oğlu Carlos Menem Jr.'ın mezarının üzerinde dalgalanan Arjantin bayrağının da çalındığı kaydedilen açıklamada, söz konusu eylem kınandı.

Açıklamada, "Tüm İslam camiasını ve toplumu, bu fazlasıyla can sıkan olayları kınamaya çağırıyoruz. Çünkü burası manevi, duygusal ve sembolik açıdan çok önemli bir yer." ifadesi kullanıldı.

Eyleme ilişkin soruşturma başlatıldı.

Ulusal basında çıkan habere göre, AAAI Başkanı Adalberto Assad, mezarlığın Sınır Muhafızlarınca 20 yıldır korunduğunu, ancak daha sonra toplumun protestoları üzerine geri çekildiklerini belirtti.

Assad, "Güvenlik istiyoruz, birkaç gün alıyoruz ve sonra onları bir daha görmüyorsunuz." ifadesine yer verdi.