Avrupa Birliği'nin (AB) Filistin Temsilcisi Sven Kühn von Burgsdorff başkanlığında 20 büyükelçi ve konsolostan oluşan heyet, Nablus kentindeki Huvvara, Zatera ve Burin beldelerini ziyaret etti.

Avrupalı diplomatlar, Yahudi yerleşimcilerin toplu saldırıları sırasında öldürülen Filistinli Samih Aktaş'ın ailesine başsağlığı diledi.

Taziyenin ardından gazetecilere açıklama yapan AB Filistin Temsilcisi Sven Kühn von Burgsdorff, "Taziyelerimizi sunmak, dayanışmamızı göstermek ve yerleşimci şiddetinin her alanda durması gerektiğini söylemek için Zatera'dan ziyarete başlamaya karar verdik. Bölge sakinleri, aileler ve çocukların güvenlik ve özgürlük içinde yaşama hakları vardır." ifadelerini kullandı.

AB'nin bu eylemleri reddettiğini vurgulayan Von Burgsdorff, "Bu suçları işleyen herkesin hesap vermesini, adalet önüne çıkarılmasını ve faillerin yaptıklarının cezasını çekmesini talep ediyoruz." dedi.

Binlerce Müslüman ramazanın ilk cuma namazını Mescid-i Aksa’da kıldı Binlerce Müslüman ramazanın ilk cuma namazını Mescid-i Aksa’da kıldı

Aktaş'ın ailesi de faillerden hesap sorulmasını istedi.

- Nablus'ta gerginlik tırmanıyor

İşgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kenti, son günlerde İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimlerin yoğun şiddetine sahne oldu.

İsrail güçleri, 22 Şubat'ta Nablus'a düzenlediği baskında 11 Filistinliyi öldürmüş, 100'den fazla Filistinliyi de yaralamıştı.

Yüzlerce fanatik Yahudi yerleşimci de 26 Şubat'ta gece boyunca Nablus'a bağlı Huvvara beldesinde Filistinlilere, evlerine ve araçlarına saldırmıştı.

Nablus'a bağlı Zatera beldesinde İsrail güçleriyle yerleşimcilerin silahlı saldırısı sonucu gerçek mermiyle karnından yaralanan 37 yaşındaki Samih Hamdallah Mahmud Aktaş hayatını kaybetmişti. Olaylarda, biri bıçaklı, diğeri sopalı saldırıya uğrayan 2 Filistinli de yaralanmıştı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da özellikle Nablus ve Nablus'a bağlı Huvvara ve Burin gibi bölgelerdeki Filistinliler, çevredeki yasa dışı yerleşim birimlerinde yaşayan fanatik Yahudi yerleşimcilerin sık sık hedefi haline geliyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Yahudi yerleşimciler 2022'de Batı Şeria'da Filistinlilere ve mülklerine yönelik 849 saldırı gerçekleştirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs çevresinde yaklaşık 700 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı sayılıyor.