Avukat Çağrı Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İsrail'in Gazze'deki sivillere yönelik acımasız saldırılarını "uluslarlarası hukuk" çerçevesinde değerlendirdi.

Soyer, yaptığı paylaşımda "Şu an yaşananların, varsa, uluslararası hukuk(!) açısından değerlendirmek için önce İsrail’deki yerleşimci sömürgeciliği ve Yahudi üstünlükçülüğü, silah endüstrisini sağlamlaştırmak için Holokost’un mistifikasyonu, Filistin halkına karşı şiddetini meşru hale getirmek için antisemitizm suçlamalarının silah haline getirilmesini anlamak gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"İsrail 'soykırım' ilan etmiştir"

BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesinde “ulusal, etnik, ırksal ya da dinsel bir grubu tamamen ya da kısmen yok etme niyeti” ile tanımlanmakta olduğunu belirten Soyer, "Gazze’ye kitlesel saldırısında İsrail Soykırım yapacağını ikrar ve ilan etmiştir. İsrail Savunma Bakanı Yoav “Gazzeye Elektrik, yiyecek, su, yakıt her şey kapalı. İnsan değil hayvanla savaşıyoruz ve buna göre saldıracağız.” Diyerek korkunç bir açıklama yaptı." ifadelerini kullandı.

Arap ülkelerinden, ABD'nin "Gazze'de acil ateşkes" tasarısını veto etmesine tepki Arap ülkelerinden, ABD'nin "Gazze'de acil ateşkes" tasarısını veto etmesine tepki

"Soykırımın halkta karşılığı var"

“Gazze’yi dümdüz edip dans edeceğiz” içerikli sosyal medya paylaşımı yapıldı ve binlerce beğeni aldı, yayıldı. Tel Aviv’de “Bütün Gazzeli ölecek” yazılı pankart asıldı." ifadelerini kullanan Soyer, soykırım düşüncesinin halk tarafından karşılığının olduğunu dile getirdi.

"Soykırıma giren eylemler yapıldı"

İsrail'in sözleşmeye göre soykırıma giren 5 eylemden 3’ünü aleni şekilde yaptığını ifade eden Soyer, maddeleri şu şekilde sıraladı:

1. Öbek üyelerini öldürülmesi.

2. Öbek üyelerine ciddi bedensel/zihinsel zarar vermek.

3. Öbeğin, fiziki varlığını tümüyle ya da kısmen sona erdirecek yaşam koşullarıyla yüz yüze bırakılması

"Eşi benzeri görülmemiş bir soykırım"

İsrail'in çok net ve ilan ederek soykırım yaptığını ve halkın bir bölümünün de bu soykırımı desteklediğini belirten Soyer, "Uluslarası hukuk var mı bilmiyorum ama eşi benzeri görülmemiş ve ilan edilmiş bir Soykırım var.." ifadelerini kullandı.

Daily Ummah