Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, İsrail'in Refah kentine yönelik saldırılarına ilişkin Sydney'de yayın yapan 2GB radyosuna açıklamada bulundu.

Albanese, İsrail'i masum sivilleri koruma sorumluluğu bulunduğu yönünde uyardı.

Yerlerinden edilen Filistinlilere güvende olmaları için Refah kentine gitmelerinin söylendiğini hatırlatan Albanese, "Bu sivillerin akıbetinden büyük endişe duyuyorum." dedi.

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong da konuya ilişkin Avustralya Associated Press'e değerlendirmelerde bulundu.

Wong, İsrail'in Refah kentine düzenlediği saldırılardan endişe duyduklarını vurguladı.

Gazze'nin kuzeyindeki Filistinlilerin Refah kentine gitmek zorunda kaldığını anımsatan Wong, İsrail'in bu insanlara özel dikkat göstermemesinin "yıkıcı sonuçlar doğuracağını" kaydetti.

Refah saldırıları

Filistin resmi ajansı WAFA, Refah'taki hastane yetkililerine dayandırdığı haberinde, İsrail'in kente düzenlediği saldırılarda 100'den fazla kişinin öldürüldüğünü ve hastanelere yüzlerce yaralı getirildiğini belirtmişti.

İspanya'da yüz binler, İsrail'e silah ticaretinin durdurulması için protesto etti İspanya'da yüz binler, İsrail'e silah ticaretinin durdurulması için protesto etti

Filistin Kızılayı da İsrail saldırılarının Refah kent merkezinde yoğunlaştığını ve saldırılarda sivillerin evlerinin de hedef alındığını duyurmuştu.

Yerel kaynaklar, İsrail ordusunun savaş uçakları, yoğun topçu atışı ve savaş gemileriyle denizden açtığı ateşle eş zamanlı olarak yaklaşık 40 hava saldırısı düzenlediğini, özellikle yerinden edilen Filistinlilerin barındığı çok sayıda evi ve camiyi hedef aldığını kaydetmişti.