BAE Savunma Bakanlığı Ortak Operasyonlar Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, "BAE'nin, 17 tırdan oluşan yardım konvoyu ilk kez kara yoluyla Gazze'nin kuzeyine ulaştı." denildi.

Hamas: Netanyahu'nun yeni talepler ekleme çabaları anlaşmayı engellemeye yönelik oyalamadır Hamas: Netanyahu'nun yeni talepler ekleme çabaları anlaşmayı engellemeye yönelik oyalamadır

Açıklamada, 370 tondan fazla insani yardım taşıyan konvoyda gıda, tıbbi malzeme ve giysinin yanı sıra sığınmacılar için gerekli araç ve gereçler bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca bir ülke aracılığıyla Gazze'nin kuzeyine insani yardımların ilk kez karadan girdiği bilgisi verildi.

Öte yandan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, BAE'nin Mısır Hava Kuvvetleri ile işbirliği içinde Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki bölgelere 29. kez havadan yardım indirdiği kaydedildi.

Açıklamada, 5 adet uçakla Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki boş araziye indirilen 85 tonluk insani yardım malzemelerinin içinde gıda, bayramlık giysi, ayakkabı, oyuncak, tatlı ve çeşitli ürünlerin olduğu bilgisi verildi.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail'in engellemesi nedeniyle ocak ayından bu yana Gazze'nin kuzeyine gıda yardımı ulaştıramadığını açıklamıştı.

Altı aydır yıkıcı saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'ne karadan insani yardım girişini sınırlayan ve engelleyen İsrail, bölgede büyük bir "insani felakete" neden oluyor.

Editör: Mücahit Talha Altın