Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin, ''Liderler görüşmesi için bir zamanlama tahmininde bulunmak doğru olmaz. Önce biz bir görüşelim, ondan sonra değerlendirilir'' ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brezilya temasları sonrası dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Üçüncü İntifada Yolda Mı? Üçüncü İntifada Yolda Mı?

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Suriye Muhalefeti ile Görüşme
''Suriye muhalefeti ile hem MİT Başkanlığı'nda hem de Dışişleri Bakanlığı'nda dün görüşmeler oldu. Bugün de ben kendileri ile görüşeceğim."

Suriye Yönetimi ile Diyalog Süreci

Suriye muhalefetine rağmen bir normalleşme ya da görüşme olmaz. Biz muhalefetin aynı zamanda garantörüyüz. Rusya'nın bir tarih önerisi oldu ama o tarihlerde biz uygun değiliz. Yeni tarih önerileri üzerinde çalışıyoruz. Dışişleri bakanları toplantısına kadar yapılması gereken hazırlıklar var. İstihbarat örgütleri ve Savunma Bakanları düzeyinde görüşülen konuların somut adıma dönüştürülmesi için yapılan ortak çalışmalar var. Bunlar bir kerelik ya da bir günlük toplantılar olmayacak.

Esad İle Görüşme Olacak Mı?

Bir üçlü toplantıda Suriye ilgili tüm kararlar alınmaz alınması beklenmez. Liderler görüşmesi için bir zamanlama tahmininde bulunmak doğru olmaz. Şu anda liderler düzeyinde üçlü görüşme için verilmiş bir karar yok. Önce biz bir görüşelim, ondan sonra değerlendirilir.

Blınken ile F-16 Görüşmesi

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile 18 Ocak'ta Washington'da görüşeceğim. Blinken ile görüşmemizde ilişkilerimizi enine boyuna ele alacağız. Blinken ile randevuda F -16 konusunu da mutlaka görüşülecek, siyasi tarafta bir sorun görmüyoruz.''

Kaynak: Ortadoğu Haber