Endonezya, İsrail ile ilişkilerin normalleşeceği iddiasını yalanladı Endonezya, İsrail ile ilişkilerin normalleşeceği iddiasını yalanladı

60. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı'na katılan Hasina, AA muhabirlerine İsrail’in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hasina, Bangladeş'in her zaman soykırıma karşı olduğunu vurgulayarak, Gazze'de yaşananlara ilişkin, "Bunun bir soykırım olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden asla desteklemiyoruz." dedi.

"Gazze halkının yaşamaya hakkı var"

Bangladeş Başbakanı, "Gazze halkının yaşamaya hakkı var, bu çok üzücü bir şey. Bu yüzden onlara yardım etmeli ve bu işgali ve savaşı durdurmalıyız." ifadelerini kullandı.

Bangladeş olarak Filistin’de kuşatma altındaki bölge halkına yardım gönderdiklerini anlatan Hasina, dünyayı acı çeken çocuklara, kadınlara ve Filistin halkına destek olmaya ve yardım etmeye çağırdı.

Hasina, Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde planlanan "İsrail operasyonunu" hiçbir zaman desteklemediklerini söyledi.

Birleşmiş Milletlerin (BM) bölgede iki devletli çözüme ilişkin kararlarına da değinen Hasina, "Filistin halkının kendi devletine sahip olma hakkı vardır ve bu açıktır. Bu karar uygulanmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.