2023'ün gişe yapan filmi Barbie, sekiz dalda Oscar'a aday gösterildi ancak yönetmen Greta Gerwig ile yapımcı ve başrol oyuncusu Margot Robbie kendi kategorilerinde aday olamadı. Hayal kırıklığına uğrayan binlerce hayran sosyal medyada bu durumun, ana karakterlerin ataerkil bir toplumda tanınma ve kabul görme sorunlarıyla boğuştuğu Barbie filminin konusunu yansıttığını söyledi.

Bu durum sadece sektörde bir öfke fırtınasına yol açmakla kalmadı, aynı zamanda İsrail'in Gazze'ye yönelik savaşının cinsiyetçi etkisine dikkat çekmek isteyen pek çok kişi için de bir toplanma noktası oldu. Örneğin, ünlü Amerikalı makyaj sanatçısı Matt Bernstein: 

AB'den Fas'a deprem nedeniyle 1 milyon avroluk yardım AB'den Fas'a deprem nedeniyle 1 milyon avroluk yardım

"Barbie'yi çok sevdim ve keşke daha fazla Oscar'a aday gösterilseydi ama toplumsal cinsiyet konusuna gelince, Gazze'deki kadınlar şu anda çadır parçalarını regl ürünü olarak kullanıyor. Umarım biz de onlara bunları yaşatanlar için benzer düzeyde bir öfke duyabiliriz."

X'teki bir kullanıcı: "Soykırım sırasında çadır parçalarını ped olarak kullanan kadınların, feminist bir mesele olmaktan çok bebek gibi davranan beyaz kadının bu yıl büyük oyuncu sayılmadığı bir dünyada yaşıyoruz." dedi.

İsrail'in Filistin yerleşim bölgesine yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye uygulanan topyekûn kuşatma, hijyen ve regl ürünlerinin Gazze'ye girişini engelliyor. 

BM tahminlerine göre Gazze'de yaklaşık 700,000 kadın ve kız çocuğu adet dönemlerinde ped, tuvalet kağıdı, temiz su ve uygun tuvaletler gibi temel hijyen ihtiyaçlarına erişemiyor. Raporlar, bu ciddi kıtlık nedeniyle Gazze'deki Filistinli kadınların çadır bezlerini geçici hijyenik ped olarak kullandığını ve anestezi olmadan sezaryen ameliyatlar geçirdiğini gösteriyor.

Daily Ummah