Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın Batı Şeria ve Gazze'deki kurumlarında ajansın personel sayısını azaltmasına karşı grev başlatıldı.

Batı Şeria'daki UNRWA Çalışanları Birliği Başkanı Cemal Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Batı Şeria'daki UNRWA çalışanlarının taleplerinin yerine getirilmesi için greve gittiğini söyledi.

Bugün başlayan grevin bir çözüme kavuşuncaya kadar devam edeceğini dile getiren Abdullah, "Batı Şeria'daki UNRWA çalışan sayısı 3 bin 700'e ulaşıyor. Sağlık, eğitim ve diğer alanlarda çalışanların hepsi greve katılmış durumda." dedi.

Abdullah, mevcut sorunun mali olmasının yanı sıra UNRWA yöneticilerinin keyfi uygulamalarıyla da bağlantılı olduğunu savundu.

UNRWA Çalışanları Birliği Genel Sekreteri Muhammed Şuveydih de İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'ndeki UNRWA çalışanlarının da kısmi gevre gittiğini söyledi.

UNRWA yönetiminin personel azaltma ve çalışanların haklarıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmemeye karşı greve gidildiğine işaret eden Şuveydih, Gazze'deki çalışanların günün bir saati greve gittiğini kaydetti.

Cenin Katliamı Sebebiyle Tüm Dünya İsrail'i Lanetliyor Cenin Katliamı Sebebiyle Tüm Dünya İsrail'i Lanetliyor

Bu arada Gazze kentinde toplanan UNRWA çalışanları, çalışma haklarına ilişkin taleplerini duyurmak amacıyla gösteri düzenledi.

AA-20230123-30070302-30070299-UNRWANIN_BATI_SERIA_VE_GAZZEDEKI_KURUMLARINDA_GENEL_GREVE_GIDILDI

UNRWA'dan diyalog çağrısı

UNRWA Sözcüsü Adnan Ebu Hasne ise ajansın finansal imkanlarının sınırlı olduğuna dikkati çekerek diyalog çağrısında bulundu.

Ajans çalışanlarının daha önce de 63 günü bulan greve başvurduğunu ancak sonunda diyaloğa dönüş yapıldığını dile getiren Ebu Hasne, "Uluslararası Para Fonu verilerine göre, 2023 yılı tüm dünya için zor olacak. Sadece BM örgütleri değil, kuruluş ve devletler de sarsılacak." dedi.

UNRWA bütçesinin 2022 yılında 70 milyon dolar açık verdiğini hatırlatan Ebu Hasne, bunun yanında mülteci sayısında artış olduğunu ve gıda ürünleri fiyatlarının arttığını söyledi.

BM Genel Kurulu'nca 1949'da Ürdün, Suriye, Lübnan, Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinli mültecilere yardım amacıyla kurulan UNRWA, Filistinli 5,4 milyon mülteciye hizmet veriyor.

UNRWA'nın birkaç yıldan beri yaşadığı mali kriz sebebiyle Filistinli mültecilere hizmetlerinde düşüş görülüyor.