Filistinli silahlı unsurlar pazartesi günü öğleden sonra Ürdün Vadisi bölgesinde hızla giden bir araçtan, içinde yerleşimcilerin bulunduğu bir araca ateş açtı. Olayda herhangi bir ölüm meydana gelmedi. Öncesinde ise Cenin yakınlarındaki Meirav Gilboa yerleşim yeri yakınlarında bir askeri devriyeye ateş açıldı. Kurşunlar askeri araca isabet etti ancak yaşamını yitiren olmadı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre dün sabah saatlerinde ise Kudüs yakınlarındaki sınır kontrol noktasında bıçaklı saldırı gerçekleşti. Saldırının faili, herhangi bir yaralanmaya sebep olmadan  etkisiz hale getirildi. Ayrıca Batı Şeria'da Nablus ile Kalkilya’yı birbirine bağlayan Jet kontrol noktası yakınlarında başka bir silahlı saldırı daha kaydedildi. Olayda yaralanan olmadı.

İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth'un haberine göre üst düzey bir polis yetkilisi, terör saldırıları düzenleme ve tatilleri sabote etme yönünde bir hareketlenme olduğunu kaydetti. Ardı ardına gerçekleşen saldırılar hakkında konuşan yetkili, “Şu an olmasa da sonunda başarılı olacaklardır” ifadelerini kullandı.

Saldırılardan bir gün önce ise İsrail’in Roş Haşanah bayramında Batı Şeria'ya uyguladığı kapsamlı kapatma kararı kaldırıldı. Roş Haşanah, eylül ve ekim ayındaki Yahudi bayramlarının başlangıcı sayılıyor. Yahudiler, 24 Eylül'de Yom Kippur’u, 29 Eylül'den 7 Ekim’e kadar ise Sukot Bayramı’nı kutluyor.

İsrail, güvenlik servislerinin tatil döneminde saldırı olasılığına ilişkin 200'den fazla uyarı alması üzerine alarm durumunu yükseltmişti. Zira mevcut dönemde İsrail’i çok cepheli bir çatışmaya sürükleyecek bir gerilimin patlak verebileceği düşünülüyor.

İsrailli güvenlik yetkilileri, gerilimin Batı Şeria'da başlayıp Gazze ve Lübnan'a doğru genişleyebileceği görüşünde. Zira Hizbullah, Hamas ve İslami Cihad bu alanları birbirine bağlamaya çalışıyor.

Gazze'de, Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskınları protesto edildi Gazze'de, Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskınları protesto edildi

Şark'ul Avsat