Batı Şeria'da direniş bu yıl içinde eylemlerinde rekor sayılara ulaştı. 639'u ateş açma eylemi olmak üzere 10 bin direniş eylemi gerçekleştirildi

Abbas: Tantura belgeseli bizi teyit ediyor Abbas: Tantura belgeseli bizi teyit ediyor

Filistin'in Batı Şeria ve Kudüs bölgeleri bu yılın başından itibaren direniş eylemlerinde çok belirgin bir artışa ve genişlemeye sahne oldu. Aralarında çok sayıda ateş açma eyleminin de yer aldığı ve cesaretle gerçekleştirilen binlerce direniş eylemleriyle rekor sayılara ulaşıldı. Eylemlerden bazıları işgal güçlerine sıfır mesafeden gerçekleştirildi.

Filistin Bilgi Merkezi, 2022'nin başından itibaren Batı Şeria ve Kudüs bölgelerindeki direniş eylemlerinde belirgin bir artış olduğunu, farklı şekilleriyle toplam direniş eylemi sayısının 10 bine ulaştığını dile getirdi. Bunların arasında 639 ateş açma, 33 bıçaklama veya bıçaklama girişimi, 13 araçlı saldırı eylemi yer alıyor. 

Filistinlilerin eylemleri bu yılın başından itibaren işgalcilerin askerlerinden ve yerleşimci çetelerinden 25 kişinin ölümüne, 420 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Bu sayı ise 2015'ten bu yana yıllık en yüksek sayı niteliğinde. 

Ekim ayı içinde direnişçiler 139 ateş açma, 3 araçla çarpma, 3 bıçaklama eylemi gerçekleştirdi ve bu eylemlerde iki işgalci askerle bir yerleşimci terörist öldürüldü. 

PHOTO-2019-03-31-04-56-10_1

 Filistin Enformasyon Merkezi