BBC, Katar'ın dün gerçekleştirdiği Dünya Kupası açılış törenini yayınlamak yerine eleştirel bir yayın gerçekleştirdiği gerekçesiyle taraftardan tepki topladı.

Katar, bu yılki Dünya Kupası'nı aktör Morgan Freeman ve BTS K-pop yıldızı Jungkook'un yanı sıra yüzlerce başka sanatçı, ışıklar, alevler ve bolca ihtişamla başlayan çarpıcı bir açılış töreniyle açtı, ancak bu görkemli töreni BBC aracılığıyla izlemek isteyen taraftar ilk yarım saati kaçırdı.

İlk başta BBC One, Chelsea ve Tottenham Hotspur arasındaki Kadınlar Süper Ligi maçını gösterdi, maç bittiğinde de canlı performansa geçmek yerine Katar'ın insan hakları sicili hakkında önceden kaydedilmiş bir rapor yayınladı.

Programın sunucusu Gary Lineker, bölümün başında Katar'ın kadınlara ve göçmen işçilere muamelesini eleştirmeden önce "Daha başlamadan tarihin en tartışmalı Dünya Kupası oldu" dedi.

Lineker, "FIFA 2010'da Katar'ı seçtiğinden beri, futbolun en büyük müsabakasına ev sahipliği yapan en küçük ülke, ihale sürecindeki yolsuzluk suçlamalarından, birçok kişinin hayatını kaybettiği stadyumları inşa eden göçmen işçilere yönelik tutumuna kadar büyük sorunlarla karşı karşıya kaldı. Burada eşcinsellik yasa dışı. Kadın hakları ve ifade özgürlüğü gündemde" ifadelerini kullandı.

Daha sonrasında program açılış törenini göstermek yerine bant yayınına geçti.

'Son derece saygısız'

ITV'nin yanı sıra BBC One'ı izleyen taraftarlar bu durumu Katar'ı küçümseyen saygısız bir tutum olarak niteledi. BBC'ye yapılan eleştirilerden bazıları şu şekildeydi:

"BBC'nin Dünya Kupası açılış törenini yayınlamaması ve bunun yerine duyar kasmaları oldukça saygısızca. Madem bu kadar dehşete düştünüz devasa çalışan ordunuzu da bu ikiyüzlülükten kurtarın."

Almanya’da Okul Yolundaki Cinayette 14 Yaşındaki Ece Hayatını Kaybetti Almanya’da Okul Yolundaki Cinayette 14 Yaşındaki Ece Hayatını Kaybetti

"BBC'nin Dünya Kupası Açılış Törenini karasal yayında göstermemesi çok büyük saygısızlık."

"BBC bunun en tartışmalı Dünya Kupası olduğunu söylüyor. Geçen sene ev sahibi Rusya'ydı."

"BBC'nin Dünya Kupası yayınını neden Katar'ın insan hakları sicilini kınayarak açtığını anlıyorum. Ama Çin olimpiyatlara ev sahipliği yaptığında aynı şeyi yaptıklarını hatırlamıyorum."

"Lineker'e fazladan ödeme yapıldı ve Katar'a gitti. Madem bu kadar rahatsızlık duydunuz ve bir ders vermeye çalıştınız, neden Katar'a gittiniz? İngiltere'den haber yapabilirdiniz."

Kaynak: MEE