De Croo, 60. Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde, AA muhabirlerine, İsrail’in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İspanya ve İrlanda'dan acil ateşkes ve Filistin devletinin tanınması çağrısı İspanya ve İrlanda'dan acil ateşkes ve Filistin devletinin tanınması çağrısı

"Talebimiz derhal ateşkes yapılmasıdır." diyen De Croo, Gazze’de yoğun şiddet altında çok fazla masum sivilin hayatını kaybettiğini vurguladı.

De Croo, "Şiddete maruz kalan insanlara yardım götürmenin tek yolu, şiddeti durdurmak, insani yardım götürmek ama aynı zamanda rehineleri, tüm rehineleri kurtarmaktır." ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığını yürüten Belçika Başbakanı De Croo, Filistin’de şiddetin durmasının ardından iki devletli çözümün nihai olarak inşa edilebilmesi için masaya oturulmasının önemine işaret ederek şunları söyledi:

"Her iki tarafın taleplerine, güvenli bir yaşam perspektifi isteyen Filistin ve Gazze sakinlerinin taleplerine ve aynı zamanda kendi güvenlikleri konusunda garanti isteyen İsrail halkının taleplerine cevap verebilmenin tek yolu budur."

De Croo, daha önce İsrail’e Uluslararası Adalet Divanı (UAD) tarafından İsrail’in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin verilen kararı tam olarak uygulaması çağrısında bulunmuştu.