Ben-Gvir, göreve geldiği aralık ayından bu yana İsrail hapishanelerindeki tutuklular ve Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilere yönelik baskı ve zulmün artmasına neden olan kararlara imza attı.

Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan ve neredeyse her gün tweet atan Ben-Gvir, Filistinlilere tehdit edici mesajlar paylaşmadığı zaman ise İsrail içerisindeki muhaliflerini eleştirdi.

- Filistinliler takipte

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 19 Şubat'ta Ben-Gvir'e, "Filistinlilerin terörü teşvik edici söylemiyle mücadele için" özel ekip kurma görevi verdi.

Haaretz gazetesinin haberine göre, haftalık kabine toplantısında Netanyahu, "İsraillilerin öldürülmesi için provokatörlük yapanlarla mücadele etmek için bir ekip oluşturulması konusunda Ben-Gvir ile anlaştım." ifadelerini kullandı.

Polis, ordu, istihbarat, savcı ve siber güvenlik uzmanlarının görev yapacağı ekip, 3 alt gruptan oluşacak. İlk grup, soruşturma açılması ve sanıkların yargı karşısına çıkarılmasından; ikinci grup, sosyal medyada "tahrik edici" içeriklerin toplanması ve izlenmesinden; üçüncü grup ise tahriklere karşı ne gibi "yasal önlemler" alınacağının belirlenmesinden sorumlu olacak.

Filistinliler ise İsrail'de Netanyahu hükümetinin yürüttüğü "Filistinlilerin evlerini yıkma, Yahudi yerleşim birimlerini genişletme ve Batı Şeria'da gözaltıları artırma" politikasına ek olarak, Ben-Gvir'in ekibinin faaliyetlerinin kendilerine dönük yeni bir baskı aracı olmasından endişe ediyor.

- Bin-Gvir, Filistinliler üzerinden popülarite devşirmeye çalışıyor

İsrailli siyasi analist Baruch Yedid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ben-Gvir'in, Filistinliler ile İsrail'deki Araplar aleyhindeki açıklama ve tweetlerinin, kendisine büyük siyasi güç ve popülarite kazandıran seçim kampanyasına devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

Yedid, "Ben-Gvir, Filistinliler ve İsrail'deki Araplar aleyhindeki açıklamalarıyla İsrailli destekçilerinin duygularıyla oynuyor. Zira bunun popülaritesini artıracağını düşünüyor." dedi.

Ben-Gvir'in ekonomik veya sosyal konulardan söz etmediğini belirten Yedid, "Çok konuşuyor ama fiiliyata sıra gelince gücü sınırlı. Bu nedenle yapılan son kamuoyu yoklamalarında partisinin popülaritesini kaybettiği görülüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Sudan'da yeni hükümet için tarih verildi Sudan'da yeni hükümet için tarih verildi

- Ben-Gvir'in karar ve tweetleri

Ben-Gvir'in göreve geldiği andan bu yana attığı tweetler incelendiğinde ya Filistinliler aleyhinde kararlardan ya da onlar aleyhindeki provokasyonlardan oluştuğu dikkati çekiyor.

Kararlar arasında, Filistin yönetiminin yapacağı toplantıların iptal edilmesi, Filistin bayrağının dalgalandırılmasının yasaklanması, İsrail Meclisindeki Arap milletvekillerinin Filistinli tutukluları ziyaretlerine kısıtlama getirilmesi, Yahudi yerleşimcilerin daha fazla silahlandırılması, Filistinlilerin evlerinin yıkılması, hapishanelerdeki tutuklulara baskının artırılması ve Filistin köylerinin girişlerine kontrol noktaları kurulması yer aldı.

Ben-Gvir'in ocak ayında Filistinliler aleyhinde attığı tweetler:

3 Ocak: Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledikten sonra, "Harem-i Şerif'te Yahudilere eşitlik tanınması gerekiyor."

6 Ocak: "Yahudileri öldürenlerin mevcut koşullardan daha iyisine erişmediğini görmek için Nefha Hapishanesini ziyaret ettim" ve "Hapishaneden utanarak çıkmaları için elimden geleni yapacağım."

6 Ocak: Serbest bırakılan tutukluları ziyaret eden Filistinli yetkililerin seyahat izinlerinin iptal edilmesiyle ilgili, "Bakanlar Kurulunda Filistin yönetimi ve yetkilileri aleyhinde acil önlemler alınmasına karar verdik."

7 Ocak: El-İsaviyye beldesindeki okulda "eğitim personeli eksikliğini" görüşmek üzere planlanan bir veli toplantısına işaretle, "Kudüs'te Filistin yönetimi adına bir terör konferansı düzenlenmesini engellemek için bir kararname imzaladım ve polis konferansı dağıttı."

8 Ocak: "Bugün polise, herhangi bir Filistin bayrağının veya terör örgütüyle özdeşleşen veya İsrail devletini tahrik eden herhangi bir bayrağın dalgalanmasının yasaklanması talimatını verdim."

8 Ocak: "Meclisteki milletvekillerinin, hapishanelerdeki tutukluları ziyaret etmesine izin veren uygulamayı iptal ettim."

12 Ocak: "İsrail polisinin, Cenin'e ziyarette bulunan Neturei Karta (Siyonizm karşıtı bir Ortodoks Yahudi cemaati) hareketinden 2 aktivisti gözaltına almasından memnun oldum."

20 Ocak: İsrail hapishanelerinde 40 yıl yattıktan sonra serbest bırakılan Filistinli Mahir Yunus için yapılması muhtemel kutlamalara engel olunması için polise talimat verdiğini duyurdu.

21 Ocak: "Yarın Bakanlar Kurulu toplantısında Han el-Ahmer'in (işgal altındaki Doğu Kudüs'ün kırsalında bulunan Filistinli bedevilerin yaşadığı köy) derhal boşaltılmasını isteyeceğim."

22 Ocak: "Bakanlar Kurulu toplantısında, Araplara ait yasa dışı binaların listesini sundum ve derhal yıkılmalarını istedim."

24 Ocak: İsraillileri Ulusal Muhafızlara (düzenli birlikler ve gönüllülerden oluşan bir kuvvet) katılmaya davet etti.

28 Ocak: "Sivillere (Yahudiler) daha fazla silah ve hızlı yanıt. Ulusal Muhafızları büyük bir savunma ve taarruz gücü olarak teçhizatlandırmamız gerekiyor."

29 Ocak: Doğu Kudüs'te ruhsatsız olduğu gerekçesiyle Filistinlilere ait evlerin yıkılması talimatı verdi.

29 Ocak: "Yakında teröristler için idam cezası yasa teklifini Meclis'e sunacağım. Umuyorum çoğunluğun oyuyla bu yasayı geçireceğiz."

- Şubat ayı

Şubat başında, "atılan roketlere karşılık" İsrail hükümetini, Gazze'de geniş çaplı operasyon düzenlemeye çağıran aşırı sağcı Bakan Ben Gvir'in bu aydaki Filistinliler aleyhindeki uygulama ve açıklamaları ise şöyle:

6 Şubat: Negev'i korumanın, (yerleşim birimleri inşaatının genişletilmesine işaretle) oranın inşa edilmesi, geliştirilmesi ve güçlendirilmesiyle olacağını ifade etti.

10 Şubat: Doğu Kudüs'teki İsaviyye beldesi girişine kontrol noktası kurulması ve buraya giren çıkan tüm araç ve şahısların aranması talimatı verdi.

11 Şubat: "Savunma Kalkanı 2 operasyonunu gerçekleştirmeye kararlıyız. Bu operasyon, evlere baskın düzenlenmesi, ruhsatsız olanların yıkılması, 150'yi aşkın hedefin gözaltına alınması ve mescitlerde provokasyonun durdurulmasını içeriyor."

12 Şubat: "Bakanlar Kurulunun bu akşam, Batı Şeria'da 9 yerleşim birimine onay verilmesi yönündeki talebimi kabul etmesinden mutluluk duydum. Bu tabii ki yeterli değil, daha fazlasını istiyoruz."

15 Şubat: Filistin yönetiminden sosyal yardım alan Doğu Kudüs'teki Filistinlilerin ikametlerinin iptal edilmesi ve Arapların da vatandaşlıktan çıkarılmasını öngören yasa tasarısının İsrail Meclisinden geçirildiğini duyurdu.

19 Şubat: Polise, Doğu Kudüs'te Filistinlileri ve evlerini hedef alan operasyonlara devam etme talimatı verdi ve kanunları çiğneyenlere müsamaha göstermeyeceklerini belirtti.