Ben-Gvir açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Polis, İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) ile iş birliği içinde, Kudüs’te ikamet eden ve bana suikast düzenlemeyi planlayan Arap bir şüpheliyi tutukladı. Şüpheli, hareketlerimiz hakkında bilgi topladı ve komşu bir ülkedeki terörist unsurlardan suçunu işlemek için fon aldı.”

Ben-Gvir terörü bitirmek, sokaklara güvenlik ve egemenliği yeniden kazandırmak için sıkı güvenlik politikasıyla ilerleyeceklerini vurguladı.

Ben-Gvir, Netanyahu liderliğindeki hükümet koalisyonunun parçası olan aşırı sağcı Yahudi Gücü Partisi’ne liderlik ediyor. Batı Şeria’nın İsrail’e ilhak edilmesi, 1948’de İsrail’in kurulmasının ardından topraklarında kalan Filistin kökenli İsrailli Araplardan bazılarının sınır dışı edilmesi ve komşu ülkelere dağıtılması çağrısında bulunan radikal ve tartışmalı açıklamalarıyla tanınıyor.

İsraillileri öldüren terör saldırılardan hüküm giyenleri cezalandıracak tartışmalı bir tasarının kabul edilmesi için de baskı yapan Ben-Gvir gençliğinde, şiddet veya nefret söylemini benimsediği için 50’den fazla kere fazla suçlandı.

Şüphelinin tutuklandığı, işgal altındaki Batı Şeria’daki şiddetin arttığı bir dönemde duyuruldu. Ben Gvir’in inşa edilen bir yerleşim yerinde yaşadığına dikkat çekildi.

Yılın başından bu yana yaşanan şiddette ve çatışmalarda, aralarında çocuklar da olmak üzere 63 Filistinli, üçü ü reşit olmayan 11 İsrailli öldü. Ayrıca Ukraynalı bir kadın da çatışmalarda yaşamını yitirdi.

İslam İşbirliği Teşkilatından, Batı Şeria'da yeni yasa dışı konut inşası ihalesine kınama İslam İşbirliği Teşkilatından, Batı Şeria'da yeni yasa dışı konut inşası ihalesine kınama

Kaynak: Şarku'l Avsat