Almanya’nın başkenti Berlin, devlet okullarında uzun süredir devam eden başörtüsü yasağını 2023-2024 öğretim yılı itibarıyla resmen kaldırdı. Federal Anayasa Mahkemesi’nin Tarafsızlık Kanunu’na göre, 28 Ağustos 2023’de başlayan yeni eğitim yılı itibariyle, Müslüman öğretmenlerin başörtülü olarak ders vermelerine izin verilecek.

Fransa ve Hollanda'dan depremin vurduğu Fas ile dayanışma mesajı Fransa ve Hollanda'dan depremin vurduğu Fas ile dayanışma mesajı

Kesici: ”Çok doğru bir karar”

Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici, Camia Haber’e yaptığı açıklamada, konuyla ilgili memnuniyetlerini dile getirdi. Kesici, “Bu çok verimli ve doğru bir karar. Başörtülü bayanlar yıllardır ders veremiyordu ve dini yaşantıları nedeniyle dışlanmış durumdaydılar.” diye kaydetti.

“Artık başörtülü bayanlar derslere girebilecek”

Burhan Kesici, Anayasa Mahkemesi’nin başörtüsü yasağını kaldırmasının sonuç olarak çok önemli bir gelişme olduğunun altını çizerken, “Yeni eğitim öğretim yılında artık tüm başörtülü bayanlar ders verebilecek. Bu çok sevindirici bir durum.” diye kaydetti.

Federeal Anayasa Mahkemesi’nin kararı

Federal Anayasa Mahkemesi 2023 Mart’ta aldığı kararda, Berlin’de öğretmenlerin artık derslere başörtüsüyle girebileceğine hükmetmişti. Berlin Eğitim Bakanlığı da mahkeme kararını dikkate almak zorunda kalmış, okullara söz konusu yasağın kaldırılmasını içeren “Tarafsızlık Kanunu” başlıklı bir yazı göndermişti.

Camia