Yemenli İş İnsanları, Husilerin Zorbalığından Şikayetçi Yemenli İş İnsanları, Husilerin Zorbalığından Şikayetçi

CNBC, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından başlatılan ve toplam maliyeti 500 milyar doları bulan  "NEOMprojesi hakkında bir haber yayınladı. 

Haberde, İbn Salman'ın kendisini "NEOM" aracılığıyla reformist bir liberal olarak tanıtmak istediğine ve gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı öldürmekle suçlandıktan sonra itibarını temizlemek istediğine dikkat çekildi. 

CNBC'nin haberinde İbn Selman projesinin karşı karşıya olduğu en büyük zorluğun, 320 milyar dolara mal olması beklenen projenin ilk aşaması için finansmanın nasıl sağlanacağı olduğunu belirtildi. 

Habere göre, "egemen fon" olan Suudi Yatırım Fonu'nun bütçesi 600 ila 700 milyar dolar arasında değişiyor. Bu para için de fon bulması çok zor görünüyor. Bu nedenle "NEOM"un kuruluşunun fon parasıyla finanse edilmesi mümkün görünmüyor.

Haberde, "The Atlantic" dergisindeki gazeteci Graeme Wood'un, bin Selman'ın "tarımın veya başka hiçbir şeyin olmadığı" bir bölgede yüz milyarlarca dolarlık bir maliyetle bir şehir inşa etmek istediğini sözlerine de yer verildi. 

Muhammed bin Selman'ın, büyük isimlere reddedemeyecekleri teklifler vererek bu projenin bir parçası olmaya ikna etmeye çalıştığı belirtilirken proje için dünyanın en büyük üç danışmanlık firması olan McKinsey & Co., Boston Consulting ve Oliver Wyman'ı birkaç milyon dolar değerinde anlaşmalarla işe aldığı bilgisi de paylaşılıyor.

NEOM İÇİN 3 KİŞİ ÖLÜM CEZASINA ÇARPTIRILDI 

Haber bununla da kalmıyor, şehrin kurulacağı yerde bulunan Al-Huwaitat kabilesinin zorla yerlerinden göç ettirilmesi ve bu zorla göçe karşı çıkan ünlü aktivist Abdul Rahim Al-Hwaiti'nin evinden çıkmayı reddettiği için öldürüldüğünü ve terörist olarak damgalandığı da yer alıyor. Krallık bu bölgede yer alan kabileden üç kişiyi ölüm cezasına çarptırıyor. 

Ortadoğu Haber