İsrailli bir örgüt yerleşimcilerin Filistinli bir çocuğu kaçırmalarına dair korkunç detayları ortaya koydu

uGWXT

İsrailli bir örgüt, yaklaşık iki ay önce işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde bir grup yerleşimci tarafından Filistinli bir çocuğun kaçırılması, işkence ve saldırıya uğramasının ayrıntılarını ortaya çıkardı.

İsrail insan hakları örgütü B’tselem, 15 yaşında yani hukuk tanımlamasına göre henüz çocuk yaşında sayılan Tarık Ez-Zubeydi adlı bir Filistinlinin işgalciler tarafından çok korkunç bir şekilde kaçırılmasının ve kendisine ateşle işkence edilmesinin ayrıntılarını yayınladı. 

Örgütün basın açıklamasında, bu gencin Batı Şeria’nın kuzey kesiminde yer alan Cenin’in kuzeyindeki Siletu’d-Dahir köyünde beş arkadaşıyla birlikte gezmeye çıktığı sırada tuzağa düşürüldüğü ifade edildi. 

Filistinli çocukların gezmeye çıkmalarının hemen ardından Homesh Yahudi yerleşimcileri yanlarında sopalar ve taşlar taşıyarak arabalarıyla bölgeye geldi.

Yerleşimcilerin Filistinli çocukları taşlaması üzerine, çocuklar canlarını kurtarabilmek için hızla bölgeden kaçıp köylerine döndüler. 

Ancak Tarık’ın olaydan 15 gün önce baldırından yara almış olması sebebiyle o arkadaşlarının peşinden kaçarak onlara yetişemedi. 

Tarık Ez-Zubeydi yaşadıklarıyla ilgili şunları söyledi: “Yerleşimciler bana doğru geldi ve arabalarıyla bana çarptılar. Ben de yere düştüm. Bunun üzerine araba durdu ve içinden dört yerleşimci çıktı. Bazılarının elinde sopa vardı. Benim omuzuma, baldırıma ve sırtıma vurdular.”

Olayla ilgili raporda yerleşimcilerin onun ellerini ve ayaklarını arabalarının kaportasına zincirle bağladıkları, sonra Homesh yahudi yerleşim merkezine götürdükleri, oraya varınca aniden frene basmaları üzerine Tarık’ın yere düştüğü belirtildi. 

Yine Tarık’ın verdiği bilgilere göre yerleşimciler onu buraya götürdükten sonra başkaları da etrafına toplanıp kendisiyle alay etmeye, suratına tükürmeye başladılar. Bu sırada hem Arapça hem de İbranice kendisine sövüp hakaret ediyorlardı. 

Ardından ayaklarını yakmak amacıyla bir ağaca bağladılar. Beş dakika kadar gözü bağlı halde ağaca asılı bıraktılar. Ardından sıcak bir maddeyle sol ayağına dokundular. Bu yakıcı madde onun çok fena canını acıttı. Birkaç saniye böyle eziyet ettiler. Bu arada Tarık şiddetle bağırdı ve ağladı. 

Ardından ağaçtan indirip kafasına sopalarla vurmaya başladılar. Bunun üzerine Tarık bilincini kaybederek düştü. 

Bir süre sonra işgalci askerler olay yerine ulaştı ve yerleşimciler, Tarık’ın kendilerini taşladığı iddiasında bulundular. 

Askerler onu götürürken, Tarık askeri jeepte kendine geldi. Bu kez askerler bir daha taşlaması durumunda kendisini tutuklayacakları tehdidinde bulundular. 

Tarık bu konuyla ilgili olarak da; “Onlar benimle ilgili her şeyi biliyorlar. Eğer bir yerleşimci taşlanacak olursa benim evime gelecek ve beni tutuklayacaklar.” diye konuştu. 

Tarık’ın geri verilmesinden sonra amcası ve büyük ağabeyi kendisini hemen ambulansa bindirip Cenin Hastanesi’ne kaldırdı. Hızla acil servise kaldırılıp röntgen çekildi ve omuzunda, sırtında ve baldırında morluklar ve kırıklar, ayaklarında da yanıklar tespit edildi. Bir süre tedavi gördükten sonra hastaneden çıkarıldı ama uzun süre aldığı darbelerin ve yanıkların acısı devam etti. 

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi