İbrahim Uslu, Kayseri’nin Yahyalı ilçesi Mustafabeyli köyünde, annesinin ifadesiyle 1940 senesinin bir ilkbaharında karların erimesiyle dünyaya gelmiştir. 5-6 yaşlarına gelince ilkokula kaydı yaptırıldı. İlkokula giderken Kur’an-ı Kerim e değitimi de aldı.

Uslu, Kur'an okumayı öğrenince hemen hafızlığa başladı. Hem ilkokula devam ediyor hem de köyün imamından Kur'an-ı Kerim'i ezberliyordu. İlkokulu "pekiyi" dereceyle bitiren Uslu, Kur'an ezberini de bitirmişti.

1950’de Kayseri’de ilk imam hatip okulu açıldı. İbrahim Uslu, imam hatibe yazıldı. Uslu, 1954'te İstanbul'a Gönenli Mehmed'e gitti ve Fatih'teki Çırçır Hasan Camii'nde Gönenli Mehmed'in öğrencisi oldu.

1957'de de emekli Binbaşı Tevfik Uysaler'den tefsir dersi aldı. İsmail Bayrı'dan da talim dersleri aldı. Aynı sene Mahmud Ustaosmanoğlu'nun talebesi oldu. Ustaosmanoğlu'ndan Arapça dersi aldı. Uslu, Ali Haydar Efendi'nin de sohbetlerinde bulunmuştur.

1960'ta askere giden İbrahim Uslu, Mahmud Ustaosmanoğlu tarafından askerliği bitince Bandırma'ya imam tayin edildi. Daha sonra babasının isteği üzere Kayseri'deki Yeşilhisar Güney Camii'ne nakil olur. 1969'da da Denizli'de imamlık yaptı. Sonrasında da Mahmud Ustaosmanoğlu'nun Denizli vekili oldu.

Uslu, verdiği sobetler sebebiyle dönemin siyasilerinin tepkisini çekti ve 1. ağır ceza mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Mahkeme tutuklama kararı verdi. Uslu, otuz beş gün hapis yattıktan sonra ilk celsede beraat etti.