Ancak bin Ladin'in doktorluğunu üstlenmek dışında mesleğini bir hayli geride bırakan ez Zevahiri, şimdi başına konan 25 milyon dolarlık ödülle Washington'un aranan teröristler listesinde birinci sırada.

Usame bin Ladin gibi o da 11 Eylül 2001'den sonra saklanmaya başladı ve son olarak Afganistan-Pakistan sınırında bir yerlerde Ekim 2001'de görüldü.

Saklandığı yerden Batı'ya karşı cihad çağrısı yaptığı video mesajları yaydı. 8 Haziran'da çekildiği tahmin edilen sonuncusunda da, cihat çağrısını bu kez bin Ladin'in anısına yineledi.

Mısırlı iyi bir aileden gelen Eymen ez Zevahiri'nin babası tanınmış bir doktor, büyükbabası ise El Ezher Enstitüsü'nde müezzindi.

Mısır'daki İslamcı hareket ile çocuk yaşlarda tanıştı ve ilk olarak 15 yaşında, Müslüman Kardeşler örgütüne üyelikten gözaltına alındı.

İleride ise 3 yıl hapis yattı. Ayrıca Devlet Başkanı Enver Sedat'a yönelik 1981'deki suikast ve 1997'de Luksor'daki turistleri hedef alan saldırılara adı karıştı.

Gıyabında ölüm cezasına çarptırıldığı 1980'lerde Mısır'ı terk etti ve ilk olarak Suudi Arabistan'a yerleşti.

Ancak çok geçmeden, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgaline direnişin merkezi konumunda olan Pakistan'ın Peşaver kentini üs seçti.

O günlerde dünyanın dört bir yanından binlerce İslamcı savaşçı bölgeye akın ediyordu. Zevahiri ve bin Ladin de burada tanıştı.

Ez Zevahiri, bu dönemde yaralı Arap savaşçıların tedavisini üstlendi.

1990'ların başında kısa bir süre Avrupa'da yaşadı. Ardından önce Sudan sonra da Afganistan'da tekrar bin Ladin ile bir araya geldi.

2001'de ise Afganistan'ın Kandahar kentinde düzenlenen saldırıda eşi, oğlu ve iki kızının öldüğü yolunda haberler geldi.

Ez Zevahiri'nin tekrar evlendiği ve 2005'te bir kızı olduğu yönünde de bilgiler var.