Guterres yaptığı açıklamada, “Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in bugün Türkiye’den Suriye’nin kuzeybatısında Babu’s Selam ve Er-Rai geçiş noktalarını insani yardımı sağlamak için üç aylık bir başlangıç ​​​​dönemi için açma kararını memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

BM Genel Sekreteri’nin İnsani İşler ve Acil Yardım Koordinatörü Yardımcısı Martin Griffiths, Esed’in kararı hakkında BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) kapalı bir toplantı düzenledi.

Griffiths, Türkiye ve Suriye’yi vuran ve 37 binden fazla insanı öldüren yıkıcı depremden bir hafta sonra, Pazartesi günü Şam’da Esed ile bir araya geldi.

ABD, Esed’in BM’ye verdiği sözler konusunda ‘ciddi’ olması durumunda iki sınır kapısı daha açmanın Suriye için olumlu bir şey olacağını vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price tarafından yapılan açıklamada, rejimin bu konuda ciddi olması ve sözleriyle eyleminin uyumlu olması halinde, bunun Suriye halkı için iyi olacağını dile getirdi.

ABD ve BMGK’ya üye birçok ülke, yıkıcı depremden etkilenen ve 2011’den beri devam eden savaştan halihazırda etkilenen milyonlarca Suriyeliye acil yardım konvoyları ulaştırmak amacıyla Türkiye-Suriye sınırında daha fazla geçişin açılmasına izin verecek ‘acil’ bir karar alınması için baskı yaptı.

BMGK, 9 Ocak’ta 2672 sayılı kararı yayınlayarak Türkiye’den gelen yardımların Babu’l Hava kapısından Suriye’ye girişine izin verdi. Bu yetki 10 Temmuz’da sona eriyor.

Suriye resmi haber ajansı SANA’ya göre, Esed görüşmede Griffiths’e yardımın tüm Suriye bölgelerine girmesi gerektiğini vurguladı.

Görüşmede Suriye’yi vuran depremin etkilerinin aşılması için Suriye halkının acil insani ihtiyaçları konuşuldu.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ise, dün BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen ve beraberindeki heyet ile görüştü.

SANA’nın haberine göre Pedersen, Suriye’nin bu felaketin etkilerinin üstesinden gelmesine yardım etmek için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Mikdad ise, insani meselenin siyasallaştırılmaması ve Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Şam’ın depremden etkilenen insanlara mümkün olan her türlü desteği verme ve ayrım gözetmeksizin tüm bölgelerdeki mağdurlara insani yardım ulaştırma konusundaki istekliliğini de dile getirdi.

Mikdad ayrıca, uluslararası yaptırımlara atıfta bulunarak, Suriye’ye yönelik tüm tek taraflı önlemlerin kaldırılması gerektiğini vurguladı.

İsrail, Batı Şeria ve Kudüs'e baskın düzenledi İsrail, Batı Şeria ve Kudüs'e baskın düzenledi

Şark'ul Avsat