BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazze'ye henüz yakıt yardımı yapılmadığına dikkati çeken Dujarric, BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'ndaki (UNRWA) meslektaşlarının "yakıt tankerinin dibini görüyoruz" şeklinde uyarı yaptığını ve sadece bir kaç günlük yakıt kaldığını dile getirdi.

Dujarric, 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye elektrik de verilmediğini anımsatarak, özellikle hastanelerin çok zor durumda olduğunu, 700 hasta kapasitesine sahip Şifa Hastanesi'nde yaklaşık 5 bin hastanın tedavi gördüğünü kaydetti.

"Gazze'ye bugün 20 yardım tırı giriş yaptı. Gazze'ye 21 Ekim'den bu yana giriş yapan yardım tırı sayısı 54'e ulaştı." bilgisini paylaşan Dujarric, kriz öncesinde bölgeye günde yaklaşık 450 yardım tırının girdiğini anımsatarak, halihazırdaki yardımların yetersiz olduğuna işaret etti.

"Tüm hukuk ihlallerinin araştırılması gerekiyor"

Dujarric, Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine yönelik saldırının soruşturulması için ise BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e BM'nin yargı organlarından birinin yetki vermesi gerektiğini kaydetti.

BM tesislerine yönelik saldırıların otomatik olarak soruşturulduğunu aktaran Dujarric, "Gördüğümüz tüm hukuk ihlallerinin araştırılması gerekiyor." dedi.

"Yerinden edilen kişi sayısı 1 milyon 400 bine ulaştı"

Öte yandan, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinden (OCHA) yapılan yazılı açıklamada, Gazze'de yerinden edilenlerin sayısının 1 milyon 400 bine ulaştığı bildirildi.

BM: Gazze'deki durumun nereye varacağını hiçbirimiz göremiyoruz BM: Gazze'deki durumun nereye varacağını hiçbirimiz göremiyoruz

OCHA, kayıp kişi sayısının ise bine ulaştığını belirterek söz konusu kişilerin ya öldüğünü ya da enkazda kaldığını düşündüklerini duyurdu.

"BM ateşkes konusunda ısrarcı olmaya devam ediyor"

Dujarric, AA muhabirinin, "BM Genel Sekreteri insani ateşkes çağrısında bulundu. Ancak BM çatışmayı durdurmak için gerçek anlamda ne yapıyor? OCHA can kaybına ilişkin verileri nasıl elde ediyor? sorularını da yanıtladı.

"Çatışmadaki taraflarla görüşmelerimizde bu konuda (ateşkes) ısrarcı olmaya devam ediyoruz." diyen Dujarric, OCHA'nın ise verilerini sahadaki BM kaynakları ve güvenilir ortaklarından aldığını ifade etti.