BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazze'ye deniz koridoruyla yardım sevkiyatına BM'den yardım isteneceğine ilişkin haberler hakkında konuşan Dujarric, ilgili haberleri gördüklerini söyledi.

Dujarric, BM'nin söz konusu koridora katılımı için Gazze'de insani yardım ajanslarıyla anlaşma sağlanması ve temel şartların karşılanması gerektiğinin altını çizdi.

Temel şartları "prensipli, güvenli, sürdürülebilir, tarafsız ve miktar olarak artmış" yardım dağıtımı olarak sıralayan Dujarric, konuya ilişkin müzakerelerin sürdüğünü belirtti.

BM: Suriye'de 13 milyondan fazla kişi gıda güvencesizliği yaşıyor BM: Suriye'de 13 milyondan fazla kişi gıda güvencesizliği yaşıyor

ABD Başkanı Joe Biden, 8 Mart'ta yaptığı konuşmada, Amerikan ordusuna, insani yardım ulaştırmak iddiasıyla Gazze sahiline geçici bir liman kurulması yönünde talimat verdiğini açıklamıştı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonundan 8 Mart'ta yapılan yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden (GKRY) Gazze'ye insani koridorun ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ortaklığında açılacağı ve çalışmaların İsrail ile işbirliğinde yürütüleceği bildirilmişti.

Editör: Mücahit Talha Altın