BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsrail'in Refah'a saldırısına ilişkin BM'nin tutumunun sorulması üzerine Dujarric, "Tutumumuz en başından beri değişmedi. Refah'a yönelik kara saldırısının korkunç sonuçları olur." dedi.

Dujarric, konuya ilişkin açıklamaları basından takip ettiklerine, İsrailli yetkililerin BM'ye bir bilgilendirme yapmadığına dikkati çekti.

Gazze'ye yönelik insani yardım

Son 2 gündür Gazze'ye giriş yapan insani yardım tırlarının sayısında artış olduğunu belirten Dujarric, "Ancak sorunlar sürüyor. Özellikle Gazze içinde dağıtıma ilişkin sorunların çözümüne ilişkin bir değişiklik yok." diye konuştu.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, "Gazze daha fazla hastaneyi kaybedemez" çağrısını yineledi DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, "Gazze daha fazla hastaneyi kaybedemez" çağrısını yineledi

Dujarric, "güvenlik nedeniyle" Gazze'ye tırların dolu şekilde giriş yapamadığını dile getirerek, giriş yaptıktan sonra yardımların dağıtılması için daha küçük kamyonlara aktarılması gerektiğini söyledi.

Bu bağlamda iyileşme olmadığını vurgulayan Dujarric, sadece giren tır sayısını değil farklı hususları ele almak gerektiğini ifade etti.

Editör: Mücahit Talha Altın