BM raportörleri, bazı ülkelerin UNRWA'ya yönelik finansal desteklerini askıya almasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Ülkelerin bu kararı, Uluslararası Adalet Divanının (UAD), İsrail'in Gazze'de soykırım yaptığına ilişkin "makul bir karara" varması ve İsrail'in, çok sayıda UNRWA çalışanının 7 Ekim 2023'te Hamas öncülüğündeki saldırılara karıştığı yönündeki iddialarının ardından aldığı belirtilen açıklamada, "Yaklaşık 18 ülkenin UNRWA'ya yönelik finansal desteğini askıya alma yönündeki son dönemde aldığı olumsuz karar nedeniyle derin endişe duyuyoruz." ifadesi yer aldı.

İsrail'in UNRWA'yı Gazze'den "çıkarma" niyetinde olduğunu öne süren haberlerin "dehşet verici" olduğu vurgulan açıklamada, "UNRWA'yı tamamen gayrimeşru hale getirmeye yönelik her türlü çabayı mümkün olan en güçlü şekilde kınıyoruz." denildi.

Açıklamada, bireylere yönelik iddiaların tarafsız ve bağımsız bir soruşturmaya dayanarak kanıtlasa dahi 1,7 milyon Filistinli mülteciye hizmet ve Gazze'de yerel 13 bin kişiye istihdam sağlayan UNRWA'nın bir bütün olarak suçlanmaması ve toplu cezalandırılmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

UNRWA'nın insani görevini benzeri görülmemiş ve büyük riskler altında gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Papa Franciscus: "Günümüzün en çirkin tehlikesi cinsiyet ideolojisidir" Papa Franciscus: "Günümüzün en çirkin tehlikesi cinsiyet ideolojisidir"

"7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail bombardımanlarında 150'den fazla UNRWA personeli öldürüldü. Bu, BM'nin 1945'te kurulmasından bu yana herhangi bir çatışmada öldürülen en yüksek BM personeli sayısı. Çok sayıda UNRWA tesisi İsrail ordusu tarafından hedef alındı, kuşatıldı ve yıkıldı. Bu durum, BM tesislerinin dokunulmazlığı ilkesinin açıkça ihlal edildiği manasına geliyor. Gazze'de yaşanan soykırımın ortasında ülkelerin UNRWA'ya verdiği desteği yeniden tesis etmesi ve güçlendirmesi gerekir."