Türk, İsrail'in Gazze şeridindeki Refah kentine yönelik saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Gazze oturumunda, ABD ve Rus temsilci arasında gerginlik Gazze oturumunda, ABD ve Rus temsilci arasında gerginlik

İsrail'in, kaçacak başka yeri olmayan yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin bulunduğu Refah'a yönelik olası askeri saldırısının, yine çoğunluğu çocuk ve kadın olmak üzere çok sayıda sivilin öldürüleceği ihtimali göz önüne alındığında "dehşet verici" olduğunu belirten Türk, şu ana kadar Gazze'de yaşanan katliam göz önüne alındığında, Refah'ı nelerin beklediğinin hayal edilebileceğini kaydetti.

Türk, Refah'a yapılan bu saldırının, Gazze'nin kuzeyinde ağır açlık riskiyle karşı karşıya olan yüz binlerce kişi de dahil tüm Gazze için büyük sonuçları olacak şekilde "yetersiz insani yardımın sonu" anlamına gelebileceğini vurguladı.

"Refah'a böyle bir operasyonun gerçekleştirilmesi olasılığı, mevcut koşullar altında daha fazla vahşet suçu riski oluşturuyor." ifadesini kullanan Türk, İsrail'in, 26 Ocak'ta Uluslararası Adalet Divanının (UAD) verdiği hukuki açıdan bağlayıcı kararlara ve uluslararası insancıl hukuka tam anlamıyla uymak zorunda olduğunun altını çizdi.

Türk, "(Refah'a saldırı) Dünya buna izin vermemeli. Derhal ateşkes sağlanmalı. Tüm rehineler serbest bırakılmalı. Siyasi bir çözüme erişmek için 'kolektif kararlılık' yenilenmeli." değerlendirmesinde bulundu.