UNIFIL Sözcüsü Andrea Tenenti'nin İsrail tarafının dünkü beyanına yanıt olarak yaptığı açıklama Lübnan resmi ajansı NNA’da paylaşıldı.

Lübnan Merkez Bankası'na taşlı saldırı Lübnan Merkez Bankası'na taşlı saldırı

İsrail’e Lübnan üzerinden bir şahsın sızdığı yönündeki haberleri medyada gördüğünü aktaran Tenenti, "UNIFIL, son günlerde Mavi Hat üzerinden herhangi bir geçiş gözlemlemedi." ifadesini kullandı.

Tenenti ayrıca UNIFIL Komutanı Tümgeneral Aroldo Lazaro'nun taraflara, yanlış anlamaları ve gerilimi önlemek için UNIFIL'le koordinasyonu sürdürme ve istikrarı koruma çağrısı yaptığını söyledi.

- Ne olmuştu?

İsrail ordusu, polis ve iç güvenlik teşkilatı Şin-Bet (Şabak) tarafından dün yapılan ortak açıklamada, 13 Mart'ta Hayfa'daki Mecdu Kavşağı yakınında bir kişinin ağır yaralandığı saldırının failini arama çalışmaları kapsamında Ara bölgesinde durdurulan bir otomobildeki silahlı kişinin öldürüldüğü ifade edilmişti.

Açıklamada, "soruşturmada elde edilen ilk verilere göre, yanında birçok silah ve kullanıma hazır bele sarılan patlayıcı bulunan eylemcinin bu hafta başlarında Lübnan topraklarından İsrail'e sızdığının anlaşıldığı" kaydedilmişti.

İsrail güvenlik birimleri, yürütülen geniş çaplı soruşturma kapsamında Hizbullah'ın olayla ilgisinin araştırıldığını bildirmişti.