Fransa'dan, Fas'a deprem yardımı Fransa'dan, Fas'a deprem yardımı

 Dün BMGK’da oylama saatine kadar devam eden ve zorlu anlara sahne olan görüşmelerin ardından UNIFIL’ın görev süresi bir yıl daha uzatıldı. UNIFIL, Hizbullah'ın Mavi Hat boyunca inşa ettiği atış poligonları ve tüneller de dahil olmak üzere şüpheli bölgelere ‘özgürce erişim’ hakkını vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre 2695 sayılı kararın değiştirilmiş versiyonu ile oylanan metne için Rusya ve Çin'in çekimser kalmasına rağmen BMGK üyeleri 13 oy çokluğuyla onay verdi. ABD Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, İngiltere'nin BM Daimî Temsilci Yardımcısı James Kariuki ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Birleşmiş Milletler Daimî Temsilcisi Lana Nusseibeh karara yönelik memnuniyetlerini bildirdi. Zira oy çokluğuyla alınan karar, UNIFIL'in Lübnanlı yetkililerden önceden izin almaksızın devriyeler yürütmesine izin veriyor. Buna rağmen Nusseibeh, alınan karar anında İsrail’in işgalinin açıkça kınanmaması sebebiyle büyük hayal kırıklığı yaşadığını ifade etti.

2696 sayılı kararın 15 ve 16’ıncı maddeleri, UNIFIL personelinin hareket özgürlüğüne ilişkin ana bölümü kısaltarak, geçtiğimiz yıl kabul edilen formülün geri çekilmesi talebini fiilen reddediyor. Son metin ise Lübnan hükümetiyle ‘koordinasyonun’, ‘hükümete hızlı bir soruşturma yürütmek amacıyla talep ettiği yerlere anında ve tam erişimi (UNIFIL) kolaylaştırması’ çağrısında bulunan yeni kararı engellemediğini açıkça ortaya koyuyor. Metinde, Hizbullah'ın UNIFIL  faaliyet alanındaki eylemlerine ilişkin artan şikayetlere atıfta bulunulurken, Mavi Hat'ı geçen tüneller ve ‘izinsiz atış poligonlarına’ değiniliyor.

Lübnan Başbakanı Necip Mikati, UNIFIL’ın görev süresinin uzatılması kararını memnuniyetle karşılarken bunun, Lübnan'ın talep ettiği ve UNIFIL'ın Lübnan hükümeti ile koordineli olarak çalışmalarını yürütmesine ilişkin temel bir maddeye dikkat çektiğine değindi. Mikati, Lübnan'ın BM'nin 1701 sayılı Kararına ve tüm uluslararası kararlara saygılı olduğunu vurgularken, İsrail'in, Lübnan’ın egemenliğine yönelik ihlallerini durdurması için baskı yapılması çağrısında bulundu.

Şarku’l Avsat