Hırvatistan Cumhurbaşkanı, Bosna’nın artık Türk imparatorluğunun bir parçası olmadığını ve eğer AB’nin bir parçası olmak istiyorsa Hırvat ordusunun Bosna’ya gireceğini söyledi.

Hamas 50 Büyükelçiliğe ve Uluslararası Kuruluşa Mektup Gönderdi Hamas 50 Büyükelçiliğe ve Uluslararası Kuruluşa Mektup Gönderdi

Hırvatistan askerlerinin AB’nin Bosna Hersek’teki barış gücü misyonuna dahil olmaları gerektiği yönündeki ısrarını sürdüren Hırvat lider, kararın Hırvatistan hükümetine bağlı olduğunu iddia etti.

Sözcüsü Nikola Jelic tarafından paylaşılan açıklamaya göre Milanovic, “Hırvatistan ordusunun Bosna Hersek’teki barış misyonuna dahil olup olmayacağı Hırvatistan hükümetine, (Başbakan) Plenkovic’e ve nihayet benim emrim olmadan gidemeyeceği için vereceğim emre bağlı. Bosna Hersek artık Türk imparatorluğunun bir parçası değil. Avrupa Birliği’ni istiyor musunuz? Orada oyun kuralları farklı” dedi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Zeljko Komsic, Hırvatistan’ın 1992-95 yılları arasındaki savaşta Bosna’ya saldıran ülkeler arasında yer aldığını ve bu nedenle Hırvat askerlerinin barış misyonunda yer alamayacağını söylemişti.

Srebrenitsa Anneleri de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e yönelik bir mektup kaleme alarak Hırvatistan’ın Bosna Hersek’teki herhangi bir askeri misyona angaje olmasının engellenmesini talep etmişti.

Kaynak: Balkan News