Bosna Hersek İslam Cemaati Başkanı Hüseyin Kavazoviç, verdiği röportajda ​​ülkede yeni bir silahlı çatışma olasılığından bahsetti.

Kavazoviç, "Bugünkü mücadele, Bosna Hersek kurumlarında verilen bir mücadeledir. Bosna Herkes devletinin kurumlarını savunmaya her şekilde hazır olduğumuzu göstermemiz gerek. Kurumların düştüğü an, bunu 1992'de kurumlarımız çöktüğünde yaşadık. Bu ülkeyi silahlarla savunmaya hazır olmalıyız. Burada kimsenin bir ikilemi olmasın. Bunu böyle yapmak zorundayız. Ama artık huzur var, bırakın kurumlarımız işlerini yapsınlar. Fedakarlık yapmaya hazır bir millet, özgürlüğüne kavuşacaktır," açıklamalarında bulundu.

Başkan, Bosna-Hersek'in barış ve egemenliği ile Boşnakların güvenliğini tehdit edebilecek baskılar ve planlar karşısında İslam toplumunun sessiz kalmayacağını belirtti.

Açıklamaları Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milorad Dodik tarafından derhal kınandı. Twitter'da yaptığı bir yorumda, Kavazoviç'in Bosna Hersek'in merhum Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç gibi davrandığını ve "Bosna Hersek için barışı feda etmeye hazır olduğunu" iddia etti.

Kaynak: Daily Ummah