Ülkede insani yardım faaliyeti yürüten Pomozi.ba, Bosna Hersek Federasyonu Kızılhaçı, EMMAUS Uluslararası Dayanışma Forumu, Merhamet Derneği ve Bosna Hersek İslam Birliği, Filistin halkı için nakdi yardım toplamaya başladı.

Nakdi yardımlar, kuruluşların açtığı banka hesaplarında toplanacak ve Filistin'e ulaştırılacak. Temel ihtiyaç malzemesi de toplayan EMMAUS ise partner kuruluşu İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı aracılığıyla bunları Filistin'e ulaştırmayı hedefliyor.

Kuruluşlardan yapılan açıklamada, yardım etmek isteyenlerin, duyurulan banka hesap bilgilerine bağışta bulunabileceği belirtildi.

Öte yandan, bölge ülkelerinden Sırbistan'ın Müslümanların çoğunlukta yaşadığı Sancak Bölgesi'ndeki Novi Pazar Belediyesi de bağış toplama kampanyası başlattı. Hırvatistan'da da "Caritas Hırvatistan" isimli kuruluş, Filistin halkı için nakdi yardım toplayacak.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında son durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlattı. İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırıya başladı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 308'i asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 2 bin 55'i çocuk, 1119'u kadın olmak üzere 5 bin 87 kişinin öldüğünü, 15 bin 273 kişinin yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90'ın üzerinde Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Kosovalı öğretmen origami ile yaptığı Arnavutluk bayrağıyla Guinness'e girmeyi hedefliyor Kosovalı öğretmen origami ile yaptığı Arnavutluk bayrağıyla Guinness'e girmeyi hedefliyor

Çatışmalarda 20'si Filistinli, 3'ü İsrailli ve biri Lübnanlı olmak üzere 24 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim'den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 30 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi'nden 6, Hamas'tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.