Bosna Hersek’te Sırpların yoğun olarak yaşadığı Sırp Cumhuriyeti entitesinde son dönemde Boşnak vatandaşlara yönelik saldırıların sıklaşması sonrasında beş sivil toplum kuruluşu AB’nin Bosna Hersek’teki barış gücü EUFOR ve NATO temsilcilerine yönelik bir açık mektup yayınlayarak koruma talep etti. 

Soykırım Kurbanları ve Tanıkları Derneği, Srebrenitsa ve Zepa Anneleri Derneği, Podrinje Bölgesi Kadınları Derneği, Kotor Varos Şehit, Savaş Esiri ve Kayıp Kişiler Derneği ile Bosna Hersek Toplama Kampı Kurbanları Birliği, Sırp Cumhuriyeti entitesinde Boşnak vatandaşları hedef alan fiziksel saldırılara son verilmesini talep etti. 

Mektupta, “Sırp Cumhuriyeti’ndeki evlerine geri dönenlere yönelik saldırılar artık günlük bazda yaşanmaya başladı ve Sırp Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanlığı ve Savcılık, failleri engellemek ve cezalandırmak amacıyla herhangi bir işlem yapma niyetinde değil. Savaştan sonra topraklarına dönenleri korumak amacıyla Bosna Hersek’te konuşlu AB ve NATO güçlerini bir kez daha Boşnakları korumaya çağırıyoruz” denildi. 

Mektupta, bu yönde adım atılmaması halinde mektubun muhataplarının şiddetin tırmanmasından sorumlu olacakları kaydediliyor. Mektupta, “Net bir şekilde ve tereddütsüz olarak, insanlarımızı korumak adına kendimiz teşkilatlanmaya başlamak pahasına artık böyle bir muameleye tahammül etmeyeceğimizi ifade ediyoruz” denildi. 

Suudi Arabistan takımı, Kasım Süleymani büstü önünde maç yapmayı reddetti Suudi Arabistan takımı, Kasım Süleymani büstü önünde maç yapmayı reddetti

Son birkaç ay içerisinde Sırp Cumhuriyeti entitesi sınırları içerisinde Vişegrad’dan Osmaci ve Zvornik’e birçok yerleşim yerinde Boşnak vatandaşları hedef alan saldırılar yaşanmıştı. 

İHA