AWP’den aktarılan habere göre Burhan, kararın uygulamaya konulması için Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı, Egemenlik Konseyi Genel Sekreterliği ve diğer ilgili kurumlara talimat verdi.

Egemenlik Konseyi tarafından Telegram üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bu karar, HDK’nın devlete karşı isyanı, vatandaşlara karşı gerçekleştirdiği ağır ihlaller ve ülkenin altyapısını kasıtlı olarak sabote etmesi nedeniyle alındı.

Gana, köle ticareti nedeniyle Afrika ülkelerine tazminat ödenmesini istedi Gana, köle ticareti nedeniyle Afrika ülkelerine tazminat ödenmesini istedi

Burhan’ın bu adımı, ABD Hazine Bakanlığı’nın, HDK Komutan Yardımcısı Abdurrahim Hamdan Daklu’ya yaptırım kararı alındığını duyurmasından saatler sonra geldi.

Bakanlık, HDK Komutanı Orgeneral Muhammed Hamdan Daklu’nun (Hamideti) kardeşi olan Abdurrahim Daklu’nun, üyeleri sivillerin katledilmesi, etnik cinayetler ve cinsel şiddet kullanımı da dahil şiddet eylemlerine ve insan hakları ihlallerine karışan HDK’ya liderlik yaptığı için yaptırım listesine alındığını bildirdi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian Nelson yaptırım kararına ilişkin bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Bugünkü eylem, Hazine Bakanlığı’nın Sudan’daki ciddi ve kapsamlı insan hakları ihlallerinin sorumlularına hesap sorma konusundaki kararlılığını gösteriyor. ABD, çatışmanın taraflarını Sudan’daki korkunç insani krizin devamına yol açan düşmanlıklara ve şiddete son vermeye çağırıyor.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı, Sudan’daki çatışmada yaşanan zulümlerin sorumlularına hesap sorma ve mağdurlar için adalet arama niyetini duyurdu.

Bakanlığın web sitesinde yer alan açıklamaya göre ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken alınan yaptırım kararının ardından yaptığı açıklamada, “HDK ve Sudan Silahlı Kuvvetleri’nin bu savaşı daha da uzatma yeteneğini engellemek için elimizdeki araçları kullanmaktan çekinmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sudan ordusu ve HDK arasında haftalarca süren gerilimin ardından 15 Nisan’da çatışmalar patlak verdi.

Şark'ul Avsat