Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), X sosyal medya hesabından İsrail’in Gazze’deki saldırıları nedeniyle yerinden edilen Filistinlilerin zorlu hayatta kalma mücadelelerine ilişkin paylaşımda bulundu.

Gazze'den tahliye edilen Filistinli doktor Moamen Shabet, yaşadıklarını anlattı Gazze'den tahliye edilen Filistinli doktor Moamen Shabet, yaşadıklarını anlattı

Paylaşımda İsrail’in Gazze’nin kuzeyindeki saldırıları nedeniyle Gazze’nin orta kesimine kaçan bir Filistinli babanın görüntüsüne yer verildi.

Kaldıkları çadırda yağmurlu havalarda bütün gece sıkıntı çektiklerini ve uyuyamadıklarını anlatan Filistinli, “Çocuklarımız soğuk ve yağmurdan dolayı hasta oldu. Burada hayat çok zorlaştı.” ifadelerini kullandı.

Filistinli baba, nereye gideceklerini bilmediklerini belirterek, “Dışardaymışız gibi yağmur üstümüze yağıyor. Durumumuz zor ve trajik. Kış geldi. Nereye gitmeliyiz?” diye konuştu.

Un, ekmek ve ilaç olmadığından yakınan Filistinli, hasta olmasına rağmen tedaviyi karşılayamadıklarını anlatarak, yağmurdan korunmak için yardım çağrısında bulundu.

Paylaşımda ayrıca, İsrail’in saldırılarından kaçanların durumunun “yaşanılmaz” olduğu belirtilerek, "Gazze’deki insanların güvenliği ve seçenekleri yok. Gidecek başka yerleri yok.” ifadelerine yer verildi.

2 milyon Filistinli yerinden edildi

İsrail'in zorla aç ve susuz bıraktığı yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde hava ve kara saldırıları neticesinde 2 milyon Filistinlinin yerinden edildiği belirtiliyor.

Yerinden edilen Filistinliler, barınma merkezlerinde, saldırılardan kaçarak güvenli bölge arayışıyla yollarda İsrail ordusunun hedefi oluyor.

Barınma merkezlerindeki aşırı kalabalık nedeniyle yerinden edilen çok sayıda Filistinli, hijyen eksikliği kaynaklı sağlık sorunları, su, yiyecek ve ilaç yetersizliğiyle de mücadele ediyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bini çocuk, 8 bin 190'ı kadın olmak üzere 27 bin 585 Filistinli öldürüldü, 66 bin 978 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.