İsrail ve direniş grupları arasında ateşkes sağlandı İsrail ve direniş grupları arasında ateşkes sağlandı

10 dakika içerisinde Gazze Şeridi'nde İsrail tarafından 5'ten fazla güçlü hava saldırısı yaşandı.

İsrail ordusu, Perşembe günü öğleden sonra Lübnan'dan İsrail'e roket atılmasından saatler sonra Gazze Şeridi'ni vurmaya başladığını söyledi .

İsrail, kuzey komşusundan gelen roket yağmurundan Gazze'yi yöneten  Filistinli grup Hamas'ı sorumlu tuttu.

Lübnan'daki silahlı grup Hizbullah, El Aksa saldırılarının ardından Filistinlilerin aldığı "tüm önlemleri" destekleyeceğini söyledi.

İsrail'in Netiv HaAsara ve Karmiel bölgelerinde siren sesi duyulmaya başlandı.

Sderon, Ibim ve Nir Am'da da roket sirenleri duyuldu.

İsrail güçleri Gazze'nin doğusundaki Shujaia'da sivil bir evi bombaladı.

İzzeddin el Kassam Tugayları kara kuvvetlerinin işgalci düşman kuvvetleriyle yüzleşmeye hazır olduğunu duyurarak savaşçı birliklerini alarm durumuna geçirdi. Direniş güçleri karada bir savaşın başlaması durumunda kapsamlı bir eylem planını devreye sokacak.

Hamas, Kudüs ve Gazze'ye yönelik saldırganlığından İsrail'in sorumlu tutulduğu ve saldırılara karşılık verildiğini duyurdu.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "Kudüs ve Gazze'ye yönelik saldırganlığından işgali (İsrail'i) sorumlu tutuyoruz. Halkımızı ve direniş gruplarını Kudüs ve Aksa'mızı savunmak için işgale karşı açık bir çatışmada birleşmeye çağırıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının yanı sıra Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerinin devam etmesinin İsrail'in güvenliğini sağlamayacağı vurgulandı.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugaylarınca yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi'ne yönelik düzenlediği saldırılara karşılık verildiği belirtildi.

Açıklamada, "İşgalin Gazze'ye yönelik saldırılarına karşılık, hava savunma sistemleri ve roketlerle karşılık veriyoruz." ifadelerine yer verildi.

Gazze'deki Filistinli direniş grupları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısına güçlü bir şekilde cevap vereceklerini duyurdu.

El Fetih Hareketi: Gazze'ye yönelik saldırı Filistin halkının iradesini kırmayacaktır.

Hamas: Mescid-i Aksa'da konuşlanmış askerleri ile bu tırmanışı başlatan İsrail'dir.

Halk Cephesi: Düşman sirenlerle, roketatarlarla, fedai mermilerle yetinmedikçe askerlerinin ve yerleşimcilerinin kanıyla daha zor dersler alacaktır.

İsrail işgal uçakları, Gazze Şeridi'nin merkezindeki Al-Bureij mülteci kampının girişindeki bir alanı bombaladı.

El-Bureij kampının girişinde duyulan patlama sesinin, İsrail uçağına yönelik karadan havaya doğru atılan füzelerden kaynaklandığı açıklandı.

İsrail ordusu, Gazze'nin kuzeyinde uçaksavar füze rampasını vurdu.