Cezayir’deki tüm siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları, “Filistin’e destek” başlığıyla ülke genelindeki büyük kentlerde destek gösterileri düzenlendi.

Gösterilere öncülük eden taraflardan yapılan ortak yazılı açıklamada, İsrail’in Filistin topraklarında "soykırım" uyguladığı ve Filistin halkını zorunlu göçe tabi tuttuğu belirtilerek, Filistin halkına ve direnişine desteğin önemine vurgu yapıldı.

Başkent Cezayir başta olmak üzere Konstantin, Varkala, Annaba, Batna, Vahran (Oran), Cicel ve Skikda kentlerinde meydanlara inen Cezayirliler, İsrail’in Gazze Şeridi başta olmak üzere Filistin’deki saldırılarını protesto etti.

Ülkenin doğusundaki Batna kentinde düzenlenen gösteriye, Cezayir’in eski cumhurbaşkanlarından El-Yamin Zarval (1995-1999) da katıldı.

Fas'ta bir grup kanaat önderi İsrail ile normalleşme anlaşmasının iptalini istedi Fas'ta bir grup kanaat önderi İsrail ile normalleşme anlaşmasının iptalini istedi

Başkent Cezayir’deki Bir Mayıs Meydanı’ndan Şehitler Meydanı’na uzanan gösterilere on binlerce Cezayirli katıldı.

Filistin ve Cezayir bayrakları taşıyan göstericiler, “Canımız, kanımız Aksa’ya feda olsun”, “Canımız, kanımız Gazze’ye feda olsun” şeklinde sloganlar attı.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı, yurt dışı temsilciliklerinde düzenlenecek 69. Kurtuluş Savaşı etkinliklerini İsrail’in Filistin’deki saldırıları nedeniyle iptal etmişti.

Cezayir Futbol Federasyonu da İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıları karşısında Filistin halkıyla dayanışma amacıyla tüm faaliyetlerini bir sonraki duyuruya kadar askıya aldığını açıklamıştı.