Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Cezayir, işgalci güçlerin koruması altında, işgal devleti İsrail’in bir yetkilisinin uluslararası hukuku ve ilgili uluslararası meşruiyet kararlarını alenen ve tekrar tekrar ihlal ederek Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesini en güçlü ifadelerle kınıyor.” denildi.

İsrail’in sistematik bir şekilde Filistin halkına saldırılarını sürdürdüğü ve provokatif eylemlerini artırdığı belirtilen açıklamada, uluslararası topluma Filistin halkına karşı sorumluluklarını üstlenme ve İsrail’in saldırılarını durdurması için müdahale çağrısı yapıldı.

Açıklamada ayrıca, Cezayir'in Filistin halkına ve davasına verdiği desteğin başkenti Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devleti kurulana kadar güçlü bir şekilde süreceği vurgulandı.

- Ben-Gvir'in provokatif Aksa baskını

İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, 21 Mayıs'ta, özel korumaları ve İsrail güçlerinin yoğun koruması altında Harem-i Şerif'e girmişti.

Bulgaristan'da Müslümanlara yönelik asimilasyon girişimi unutulmadı Bulgaristan'da Müslümanlara yönelik asimilasyon girişimi unutulmadı

Ben-Gvir, daha önce de 3 Ocak’ta Mescid-i Aksa’ya girmiş ve bu eylemi ile 5 yıl sonra Mescid-i Aksa'ya giren görevdeki ilk İsrailli Bakan olmuştu.

İsrailli aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir'in bu baskını, işgal altındaki Filistin topraklarında tepkiyle karşılanmış ve gerilimi tırmandırmıştı.

Filistin yönetimi ve Müslüman ülkelerin yanı sıra ABD’nin de dahil olduğu Batı ülkelerinden Ben-Gvir’in provokatif eylemine karşı tepkiler gelmişti.

- Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor

İsrail işgali altındaki Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Ancak Yahudiler, İsrail'in tek taraflı kararı ve bazı Siyonist örgütlerin girişimleriyle, 2003'ten bu yana İslami Vakıflar İdaresinin izni olmadan polis eşliğinde kutsal mabede girerken, bu baskınlar özellikle 2022 yılında giderek artan bir hal aldı.

Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlaller açısından geçen yılın en belirgin sene olduğunu duyuran İslami Vakıflar İdaresinin verilerine göre, 2022 boyunca 48 binden fazla fanatik Yahudi Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi.