Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Şi, Pekin'de düzenlenen 3. Kuşak ve Yol Forumu için ülkesini ziyaret eden Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli ile bir araya geldi.

UNRWA Genel Komiseri Lazzarini: "Uzun vadeli insani ateşkes çağrımı yineliyorum" UNRWA Genel Komiseri Lazzarini: "Uzun vadeli insani ateşkes çağrımı yineliyorum"

Şi, görüşmede, Çin'in İsrail-Filistin çatışmasındaki tutumuna ilişkin, "En önemli öncelik, çatışmanın durdurulması, kontrolden çıkması ve yayılmasının önlenmesi olmalı." dedi.

Mükerrer İsrail-Filistin çatışmalarından çıkışın tek yolunun iki devletli çözüm olduğunun altını çizen Şi, bağımsız bir Filistin devletinin kurularak İsrail ile barış içinde var olmasının sağlanması gerektiğini belirtti.

Devlet Başkanı Şi, Çin'in Mısır'ın gerilimin düşürülmesindeki rolünü takdir ettiğini dile getirerek, insani koridor açılmasına yönelik çabaları desteklediğini, Filistin sorununa en erken zamanda kapsamlı, kalıcı ve adil çözümün bulunması için Mısır ve diğer Arap ülkeleriyle koordinasyonu güçlendirmeye hazır olduğunu vurguladı.

Başbakan Medbuli de Mısır ve diğer Arap ülkelerinin Çin'in Filistin sorunundaki adil ve tutarlı tutumunu takdir ettiğini belirterek, güncel krizin çözümü için daha büyük rol oynamasını beklediklerine dikkati çekti.