Çin, Türk savunma sanayi kuruluşlarını yakından incelemeyi sürdürüyor. Çin Ordu Gazetesi daha önce Baykar Teknolojinin ürettiği SİHA ve İHA'lara ilişkin analiz haberi yayımlamıştı. Çin Ordu Gazetesi, bu kez 7 Eylül 2023 tarihli analiz haberinde, Türk savunma sanayi ürünlerinin bağımsız gelişimine ve bunun önemine dikkat çekti.

ASELSAN'ın yeni yönetimi belli oldu ASELSAN'ın yeni yönetimi belli oldu

Çin'in Türk savunma sanayisine ilgisi artıyor 

Gazetenin, "Türkiye, savunma sanayisinin stratejik bağımsızlığının desteklenmesine hız veriyor. Bağımsız silah araştırma ve geliştirme çalışmalarının sonuçları ortaya çıkıyor" başlığıyla yayımladığı tam sayfalık analizinde, Türkiye'nin savunma sanayi stratejisindeki bağımsızlık çalışmaları ile küresel silah piyasasında yeni bir oyuncu haline geldiği vurgulandı.

"Türkiye'nin savunma sanayisi gelişme yoluna girmiştir" 

Türkiye'nin askeri teçhizat yeterliliğindeki gelişmeye değinen metinde, "Şu anda, Türkiye'nin savunma sanayisi hem tanıtım hem özümseme hem de bağımsız araştırma ve geliştirme yönünde bir gelişme yoluna girmiştir. İstatistiklere göre 2004 yılında Türkiye'nin askeri teçhizatta kendine yeterlilik oranı sadece yüzde 20 iken, 2022 yılında bu rakam yüzde 80'e çıktı" ifadeleri kullanıldı.

"Hala kat etmesi gereken uzun bir yol var" 

Öte yandan Türkiye'deki beyin göçüne dikkat çekilen haberde, "Türkiye'nin savunma sanayisinin özerkliğinin hızla gelişmesi, uluslararası silah pazarında ve dış ilişkilerde kendisine daha fazla söz hakkı verdi. Ancak beyin göçü gibi faktörlere bağlı olarak Türkiye'nin savunma sanayisinde 'tam özerkliğe' ulaşması için hala kat etmesi gereken uzun bir yol var" denildi. 

QHA