Ürdün: İsrail'in yerleşim politikası uluslararası hukukun açık ve ağır bir ihlalidir Ürdün: İsrail'in yerleşim politikası uluslararası hukukun açık ve ağır bir ihlalidir

Çin hükümeti, kendisine bağlı Merkezi Halk Yayın İstasyonunda çalıştırdığı Çin Ulusal Radyosu Uygur Departmanı spikeri ve muhabiri Uygur Türkü Mehmetcan Abdullah hakkında 2010 yılında tutuklama kararı almıştı.

Abdullah, 5 Temmuz Ürümçi Katliamında Uygur Türkleri ve bölgede bulunan yabancı basınla röportaj yaptığı için Ürümçi'de Çin polisleri tarafından tutuklandı.

Resim

Çin Ulusal Radyosunda Çalıştığı Bilinen Abdullah'tan Hala Haber Yok

1 Nisan 2010'a gelindiğinde ise Ürümçi Mahkemesi, Abdullah'ı sözde "ülkeyi ayırma, devlet sırlarını sızdırma ve yasa dışı gösteriler düzenleme" suçlamaları ile ağır şekilde müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Onu tanıyan Uygur Türkleri ise "Çok sakin ve sessiz ama bir o kadar iyi yürekli arkadaştı" diyerek; Çin hükumetinin suçsuz yere hapsettiği Mehmetcan Abdullah'tan hala haber alınamadığını bildirdi.

Ayrıca bu tür cezalar Çin felsefesindeki "kendinden olmayan tehdittir" anlaşıyını gösteriyor. Doğu Türkistan'dan binbir meşakketlerle yurt dışına çıkmayı başaran Uygur Türkleri de Çin için çalışan bir çok Uygur Türkünün bu tür asılsız suçlarla hayattan koparıldığını bildiriliyor.

Kaynak: QHA